×

Ciągłe zmęczenie, pryszcze i wypadające włosy. To znaki alarmowe, że masz zakwaszony organizm!

Jeśli odczuwacie ciągłe zmęczenie, cierpicie na wzdęcia, zgagę, na waszej skórze pojawiają się wypryski, wypadają wam włosy, nie możecie się skupić, doświadczacie częstych bólów głowy i stawów, możecie cierpieć na zakwaszenie organizmu. Czym jest ta przypadłość? Jak odkwasić organizm? Oto kilka porad!

Jak odkwasić organizm

Zanim przejdziemy do sposobów odkwaszania organizmu, należy odpowiedzieć na pytanie, czym jest ta przypadłość. Zakwaszenie organizmu jest niczym innym, jak zakłóceniem jego równowagi kwasowo-zasadowej. Prowadzi to do pojawienia się wielu różnych nieprzyjemnych symptomów, nie mających równocześnie przełożenia na wyniki badań moczu czy krwi. Mogą one być dobre, a mimo to wasze samopoczucie zdecydowanie będzie odbiegało od dobrego.

Objawami zakwaszenia organizmu są nie tylko wspomniane na początku tekstu przypadłości, ale też bóle mięśni, poczucie ociężałości, ciągłego rozdrażnienia, nerwowość, a także obniżona odporność. Dodatkowo zakwaszony organizm nie reaguje prawidłowo ani na dietę, ani na ćwiczenia, co oznacza, że nie chudniecie, pomimo starań.

W takim razie, jak walczyć z tymi objawami? Jak odkwasić organizm? Istnieje na to kilka prostych sposobów. Ich bazą jest zmiana niezdrowego trybu życia i przejście na zdrową dietę.

Odkwaszanie organizmu

Odkwaszanie organizmu polega przede wszystkim na wyeliminowaniu szkodzących mu czynników i zastąpieniu ich zdrowymi zamiennikami. Do zakwaszenia dochodzi w momencie, w którym człowiek przyjmuje zbyt dużą dawkę produktów o odczynie kwasowym. Dochodzi przez to do wspomnianego już zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Organizm nie radzi sobie z przetworzeniem i zneutralizowaniem, co wyraźnie odbija się na zdrowiu.

Oczywiście istnieją też czynniki zewnętrzne, które dodatkowo wzmacniają działanie zakwaszenia organizmu. Zaliczyć do nich można m.in. stres, brak ruchu, złą dietę i używki.

Czym odkwasić organizm

Podstawią skutecznego odkwaszania organizmu jest neutralizowanie poziomu kwasowości. Tę funkcję spełniają produkty o zasadowym odczynie. To na nich powinna zostać oparta dieta odkwaszająca.

Dieta odkwaszająca

Produkty, które odkwaszają organizm:

– różne rodzaje kasz: jaglana, gryczana;

– oleje tłoczone na zimno: lniany, słonecznikowy, rzepakowy, oliwa z oliwek;

– różne rodzaje orzechów i pestek: słonecznika, dyni, a także suszone owoce;

– świeże warzywa: pomidory, buraki i ziemniaki w łupinach, marchew, pietruszka, papryka, ogórek, rzodkiewka, cukinia, szpinak, brokuły, seler, por, kalafior, kapusta, sałata, pasternak;

– owoce: banany, arbuzy, truskawki, cytrusy, kiwi;

– zielona herbata, kawa zbożowa.

Poza wprowadzeniem diety odkwaszającej, ważne są także rezygnacja z wszelkiego rodzaju używek, a także prowadzenie uregulowanego planu dnia. Przede wszystkim chodzi tu o określone pory posiłków, a także przestrzeganie wytycznych związanych z kolejnością przyjmowania poszczególnych potraw.

Śniadanie powinno zostać zjedzone między 7:00 a 9:00 rano, obiad między godziną 13:00 i 15:00, z kolei kolacja do godziny 18:00. Dodatkowo wszelkie napoje, jak soki warzywne, owocowe czy zielona herbata, powinny być spożywane przed poszczególnymi posiłkami albo w przerwach pomiędzy nimi.

Co zakwasza organizm

Jeśli decydujecie się na terapię odkwaszającą organizm, musicie z diety wykluczyć część składników, które powodują tę przypadłość.

– duże ilości mięsa i wędlin;
– słodycze;
– niektóre owoce i warzywa: wiśnie, żurawina, borówki, rabarbar, fasola;
– pieczywo;
– makarony;
– sery i przetwory mleczne;
– ryż;
– jajka.
– kawa, czarna herbata, napoje gazowane;

Czynnikami, które dodatkowo szkodzą organizmowi są wszelkiego rodzaju używki – papierosy, alkohol – a także stres, brak ruchu, zbyt intensywny wysiłek fizyczny i umysłowy.