×

Jak obniżyć ciśnienie bez leków?

Wysokie ciśnienie krwi uważane jest za znaczący problem utrudniający życie i ryzykowny dla zdrowia. W wielu przypadkach stosuje się leki pomagające je obniżyć, ale w wielu aspektach ciśnienie jest zależne również od naszego stylu życia – można więc działać w kierunku obniżenia go.

Pytanie o to, jak obniżyć ciśnienie, pozostaje obecnie jednym z najbardziej istotnych dla lekarzy i dietetyków. O tym, jak istotnym i powszechnym problemem jest nadciśnienie tętnicze, nie trzeba chyba przypominać, chociaż wydaje się, że zawsze warto. W końcu dotyka ono około 10 milionów Polaków. Jest to jeden z najczęstszych powodów zgonów w naszym kraju, przyczyniając się ponadto m.in. do miażdżycy. Wysokie ciśnienie może objawiać się w paru postaciach: niektórych dotyczy wyłącznie wysokie ciśnienie rozkurczowe, gdy ciśnienie skurczowe jest uregulowane. Z innych powodów niż w przypadku ciśnienia krwi, również ciśnienie w oku powinno być badane, zwłaszcza wśród osób starszych, mogąc w przypadku zbyt wysokiego wskaźnika doprowadzić do jaskry. Oprócz osób starszych, konieczność badania ciśnienia krwi jest wyjątkowo istotna dla kobiet w ciąży, ze względu na spore ryzyko problemów zdrowotnych zarówno dla matki, jak i dla rozwoju dziecka. To wszystko jednak rzadsze przypadki. Typowe nadciśnienie tętnicze należy do chorób, które trudno kontrolować, a idealne pożądane wskaźniki udaje się osiągnąć tylko niewielkiej części osób. Jednak jest wiele sposobów, by obniżyć ciśnienie, nie tylko powiązanych z medycyną.

jak obniżyć ciśnienie

Jak obniżyć ciśnienie dzięki diecie?

Jednym z powodów, dla których nadciśnienie stało się chorobą cywilizacyjną, jest bez wątpienia sposób, w jaki się odżywiamy, nadużywający niektórych przetworzonych składników. Bardzo często wiąże się nadciśnienie ze spożyciem soli, ponieważ sód bez wątpienia podnosi ciśnienie krwi. Większość badań potwierdza, że dieta niskosodowa powinna pomóc obniżyć ciśnienie, a ponadto zapobiegać, aby problemy z nim związane w ogóle powstawały. Pamiętajmy, że nie jest to aż tak proste, jak po prostu wyrzucenie do kosza worka z solą – sód znajduje się w wielu pokarmach, które kupujemy gotowe. Niektóre badania sugerują, że dobrym sposobem obniżenia ciśnienia powinna być dieta posiadająca mało węglowodanów – które są w organizmie przetwarzane w glukozę, a ta z kolei ma zatrzymywać sód w organizmie, obniżając jego wydalanie. Dieta niskowęglowodanowa często może też znacząco pomóc w pozbyciu się nadwagi, która dla wielu Polaków jest ważnym czynnikiem prowadzącym do nadciśnienia.

Inną częstą przyczyną zwiększonego ciśnienia wśród Polaków jest nadużywanie alkoholu. Badania wykazały, że większość miłośników trunków redukuje swoje problemy z nadciśnieniem, jeśli ograniczy spożycie alkoholu. Za umiarkowane spożycie uważa się zazwyczaj dwa drinki dziennie dla mężczyzn i jeden drink dla kobiet – przy czym „drink” oznacza mniej więcej kufel piwa czy pięćdziesiątkę wódki.

Zdrowy tryb życia pomaga

Zapewne zabrzmi to jak truizm, ponieważ taka porada pojawia się w przypadku większości problemów zdrowotnych, ale tak to już bywa w dzisiejszym świecie: nic nie zastąpi aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o obniżenie ciśnienia, sprawdzi się regularny wysiłek, nawet jeśli nie jest bardzo intensywny: mogą to być spacery, formy tańca, jak i bieganie, jazda rowerem czy siłownia. A jeśli mało wam uniwersalnych porad, to jest jeszcze jedna: by obniżyć ciśnienie, warto również ograniczyć ilość stresu w życiu.