×

Jak narządy reagują na spożycie alkoholu? Nawet małe ilości mogę wywołać negatywne skutki

Uważasz, że organizm odczuwa negatywne skutki picia alkoholu tylko wtedy gdy spożywasz go regularnie bądź w nadmiarze? Tak się akurat składa, że nie. Nawet małe ilość oddziaływają na poszczególne narządy i układy w ciele. Jakie są tego pierwsze objawy i konsekwencje zdrowotne? Przekonasz się w tym artykule.

Reklama

1# Żołądek

źródło: canva

źródło: canva


Żołądek jest pierwszym narządem który ma bezpośredni kontakt z alkoholem po jego spożyciu. Nadmierne, regularne lub tylko weekendowe spożywanie alkoholu w dłuższym okresie czasu, może doprowadzić do refluksu żołądkowo-przełykowego. Pod wpływam alkoholu wzrasta wytwarzanie kwasów żołądkowych i zostaje zaburzona funkcja mięśnia zwieracza przełyku. Ponadto alkohol uszkadza delikatną błonę śluzową przełyku.

2# Wątroba

źródło: canva

źródło: canva


Wątroba pełni w organizmie szereg bardzo ważnych funkcji. Spełnia rolę detoksykującą, metaboliczną, filtrującą oraz magazynują. Spożywając alkohol zmuszamy ją do wzmożonej pracy. Żeby metabolizować „procenty” wątroba musi pracować na najwyższych obrotach. Nadwyrężanie wątroby może doprowadzić do jej uszkodzenia, stłuszczenia, marskości a w najgorszym przypadku całkowitej niewydolności.

3# Jelita

źródło: canva

źródło: canva


Alkohol uszkadza błonę śluzową jelit, która odpowiedzialna jest za wchłanianie składników odżywczych. U osób spożywających napoje wysokoprocentowe mogą pojawić się niedobory witamin i minerałów. Nadmierne spożywanie alkoholu może również powodować problemy z wypróżnianiem.

4# Serce

źródło: canva

źródło: canva


Spożywanie napojów wysokoprocentowych odbija się również negatywnie na układzie sercowo-naczyniowym. Zwiększa się ryzyko niewydolności serca, układu krążenia lub problemów z oddychaniem. Alkohol spożywany w dłuższym okresie czasu może doprowadzić do rozwoju arytmii oraz nadciśnienia tętniczego. W konsekwencji tych schorzeń może dojść do udaru lub zawału serca.

5# Mózg

źródło: canva

źródło: canva


Zawroty głowy, zwolniony czas reakcji lub problemy z wyławianiem się to najczęstsze skutki upojenia alkoholowego. Ale następnego dnia, gdy alkohol powoli ulatnia się z organizmu wciąż czujemy skutki zakrapianej nocy. Pomijając temat tzw. „kaca” napoje wysokoprocentowe wpływają na pogorszenie pamięci i problemy z koncentracją.

Reklama
Źródła: zdrowie.interia.pl

Może Cię zainteresować

Reklama