×

4 oznaki, które mogą świadczyć o tym, że zbyt mocno szczotkujesz zęby. Czas to zmienić

Niektórzy uważają, że aby usunąć płytkę nazębną z zębów, trzeba naprawdę mocno szczotkować zęby. Prawda jest zupełnie inna. Płytka nazębna jest do tego stopnia miękka, że można ją usunąć przecierając zęby chusteczką. Po co więc szczoteczka? Szczoteczka, w przeciwieństwie do chusteczki, pozwala nam dotrzeć do różnych zakątków jamy ustnej, a zwłaszcza przestrzeni międzyzębowej. Nie musisz więc dociskać szczoteczki do zębów, a jedynie skupić się na dokładnym szczotkowaniu. Wiele osób nie zdaje sobie jednak z tego sprawy.

4 oznaki, które mogą świadczyć o tym, że zbyt mocno myjesz zęby. Czas to zmienić

#1 Twoje dziąsła zaczynają się cofać

Każdy ząb jest chroniony przez szkliwo, które może zostać poważnie uszkodzone przez nadmierne szczotkowanie. Poprzez uszkodzenie szkliwa dziąsła mogą zacząć się cofać, co może prowadzić do poważnych problemów – w najgorszym przypadku do konieczności usunięcia zęba lub zębów. Według stomatologów około 10-20% populacji na całym świecie uszkadza dziąsła z powodu nadmiernego szczotkowania.

#2 Twoje zęby są nadwrażliwe

Podobnie jak w przypadku recesji dziąseł, zęby mogą stać się wrażliwe, gdy ucierpi nasze szkliwo. Jeśli picie gorącej herbaty, zimnych napojów lub przegrywanie twardszych produktów sprawia Ci ból, udaj się do stomatologa. Być może wszystkiemu winny jest właśnie stan Twojego szkliwa.

#3 Twoja szczoteczka wygląda na mocno zużytą

Dociskanie szczoteczki do zębów jest najczęstszą przyczyną ich ścierania, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z twardym włosiem. Jeśli Twoja szczoteczka co kilka tygodni wygląda na zużytą (mniej więcej tak, jak na poniższym zdjęciu), to znak, że wkładasz w mycie zębów zbyt dużo siły. Szczoteczka powinna być wymieniana co 3-4 miesiące. Po tym czasie wciąż nie powinna wyglądać na bardzo zużytą.

#4 Przydziąsłowa część zęba jest ciemniejsza i mniej połyskująca

Powodem, dla którego zęby są nieco ciemniejsze pod dziąsłami, jest brak ochrony szkliwa, dlatego, gdy dziąsła zaczynają się cofać, zęby w tym miejscu potrafią być bardziej żółte lub ciemniejsze. Bez szkliwa, która je chroni, są narażone na wszelkiego rodzaju zarazki i bakterie.

Rozwiązania

#2 Zmień tradycyjną szczoteczkę na elektryczną

Elektryczne szczoteczki często mają funkcję powiadamiania o zbyt dużym nacisku. Upewnij się, że szczoteczka, którą zamierzasz wybrać, ma taką funkcję.

#2 Zacznij używać szczoteczki do zębów z miękkim włosiem

Nie chodzi tylko o siłę nacisku, z jaką szczotkujesz zęby, ale także jakość szczoteczki i sposób szczotkowania. Zacznij od szczoteczki z miękkim włosiem, jeśli szczotkujesz zęby zbyt mocno. Możesz również spróbować myć zęby nie dominującą ręką, co powinno wpłynąć na siłę nacisku.

#3 Upewnij się, że pasta do zębów, której używasz, ma niski współczynnik ścieralności

Pasta do zębów o zbyt wysokiej ścieralności może uszkadzać szkliwo zębów. Potrzebujemy więc pasty do zębów, która na tyle ścierna, aby spełniała swoje zadanie i czyściła zęby tak, jak powinna. Jest pewien prosty sposób na sprawdzenie ścieralności pasty. Weź kawałek folii i wetrzyj w niego niewielką ilość danej pasty. Następnie spłucz folię dużą ilością wody i sprawdź, czy pasta pozostawiła po sobie rysy. Wielkość zadrapań wskaże, jak ścierna jest dana pasta do zębów.

#4 Podczas mycia zębów trzymaj szczoteczkę tylko trzema palcami

Trzymanie szczoteczki do zębów jak długopisu pomoże ci wywrzeć odpowiedni nacisk na zęby. Dzieje się tak, ponieważ możesz łatwo kontrolować siłę, którą przekładasz na szczoteczkę. Z drugiej zaś strony, gdy trzymasz szczoteczkę „pełną dłonią”, możesz łatwo stracić poczucie siły. Pamiętaj, że to nie od siły nacisku zależy, czy dobrze doczyścisz zęby. Zdecydowanie ważniejsze jest tutaj jakość włosia, które usuwa pływkę nazębną, bakterie, a także musi przedostać się w szczeliny międzyzębowe.

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować