×

Jak ludzie radzą sobie ze śmiercią? Czy można się jakoś na nią przygotować?

Śmierć jest nieodzowną częścią życia. Choć może to zabrzmieć dość depresyjnie, już w momencie przyjścia na świat zaczynamy umierać. Nie można się przed tym ustrzec, przynajmniej jeszcze nikt nie wymyślił sposobu na bycie nieśmiertelnym. Dlaczego więc tak bardzo się tego boimy? Czym spowodowany jest lęk przed śmiercią?

Kulturowe obrządki związane ze śmiercią

źródło: canva

źródło: canva

W zależności od kultury śmierć jak i pogrzeb odbierane są na różne sposoby. Dla przykładu w Tybecie ciało zmarłego wystawia się na żer drapieżnych ptaków. Natomiast w Meksyku żałoba przeplatana jest z radością, a na cmentarzach ogląd się mecze ulubionej drużyny zmarłego. Polacy jeszcze kilkadziesiąt la temu mieli własne zasady tego obrzędu. Ciało po śmierci zostawało w domu, a bliscy zapalali gromnice i modlili się wspólnie za duszę zmarłego. Przed śmiercią jeżeli była taka możliwość, spędzało się z tą osobą więcej czasu, rozmawiało i modliło.

Obecnie ludzie obawiają się śmierci w domach

Czasy się zmieniły, a w raz z nimi ludzkie poglądy. W przeciągu ostatnich 30 lat wzrosła liczba zgonów w szpitalach i hospicjach. Wynika to z tego, że zmienił się sposób i długość leczenia w szpitalach. Boimy się również śmierci bliskiej nam osoby, w miejscu pełnym wspomnień, które po tym wydarzeniu mogłyby ulec zmianie.

Strach przed odejściem bliskiej osoby w znanym nam miejscu, miejscu, które kojarzymy z żywym człowiekiem powoduje, że w stanach agonalnych coraz częściej wezwane zostaje pogotowie ratunkowe, by chorego zabrać do szpitala.

Jednak badania wskazują na to, że osoby, które zdają sobie sprawę z nadchodzącej śmierci wolą umrzeć w swoim domu.

źródło: canva

źródło: canva

Wiara a śmierć

Mogłoby się wydawać, że osoby które wierzą w życie wieczne są bardziej pogodzone z czekających ich losem. Jednak okazuje się, że obawiają się czy grzechy jakich dopuści się na ziemi zostaną im odpuszczone i trafią do przysłowiowego „nieba”. Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich psychologów ateiści mniej obawiają się śmierci niż osoby wierzące. Nie mają zmartwień co do tego, co stanie się z nimi po śmierci i odbierają to jako nieuchronny element życia.

Jaki stosunek do śmierci mają osoby młode?

Ludzie młodzi zdecydowanie bardziej boją się śmierci. Wynika to ze strachu przed utratą tego co mają i tego co ich czeka. Jeżeli mowa o młodych rodzicach, największe obawy dotyczą pozostawienia ich dzieci bez odpowiedniej opieki. Pojawiają się pytania, czy będzie sią miał kto zaopiekować pociechą, czy poradzi sobie w życiu bez rodzica i czy będzie cierpieć z powodu utraty bliskiej osoby. Nie chcą również zostawiać ciężaru po sobie na barkach innych.

Ludzie młodzi, zmagający się z chorobami nowotworowymi, które odebrały im radość z życia, siły, wywołują ból i zmuszają do długich pobytów w szpitalu, bardzo często godzą się ze śmiercią w imię zakończenia problemów, jakie stwarza choroba.

Czy osobą starszym łatwiej jest pogodzić się ze śmiercią?

U osób starszych wygląda to zazwyczaj trochę inaczej niż wśród młodych. Są bardziej świadomi tego co ich czeka i przyjmują to z pewnego rodzaju spokojem i pokorą. Głównymi zmartwieniami tych osób są ewentualne problemy finansowe lub zobowiązania, które mogłyby przysporzyć problemów rodzinie. Dlatego często przed odejściem starają się uregulować wszelkie możliwe sprawy, żeby nie obciąża tym bliskich.

Śmierć w szpitalach

źródło: canva

źródło: canva

Nie dotyczy ona jedynie osób zmagających się z ciężkimi i przewlekłymi chorobami. Śmierć może zastać każdego w każdej sytuacji, nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. Według badań z odejściem najtrudniej radzą sobie osoby po wypadkach, których sytuacja uległa zmianie z dnia na dzień. Nie byli w stanie się do tego przygotować ani pożegnać z najbliższymi.

Źródła: zdrowie.interia.pl

Może Cię zainteresować