×

Jak leczyć depresje? Różne metody leczenia depresji

Choć często bagatelizowany, problem depresji dotyczy – wg szacunków Światowej Organizacja Zdrowia – około 10% populacji świata. Te zatrważające statystyki mają przełożenie także na polskie realia. Z chorobą zmaga się nawet półtora miliona Polaków. Jak leczyć depresje? Niestety, problem ten często jest lekceważony. Osoby chore nie otrzymują należytej pomocy, nierzadko przez zwlekanie z sięgnięciem po nią. Leczenie depresji jest procesem długotrwałym, wymagającym zaangażowania nie tylko od osoby chorującej, ale i jej najbliższych. Zatem, jak sobie pomóc w depresji? Jak z nią skutecznie walczyć?

Pierwszym krokiem musi być oczywiście uświadomienie sobie istnienia problemu – zarówno przez chorego, jak i jego otoczenie. Powtarzanie frazesów w typie: „będzie lepiej”, „nie histeryzuj”, „przesadzasz”, „to minie” nie polepszy sytuacji, a wręcz przeciwnie, wywoła u osoby z depresją jeszcze większe poczucie winy.

Depresja objawy – leczenie

Objawy depresji, które powinny wzbudzić niepokój i nie zostać zlekceważone, to m.in. poczucie bezsensu, brak chęci do życia, energii, motywacji, niemoc, rozkojarzenie, odczuwanie ciągłego, niemijającego zmęczenia, apatia, niska samoocena, poczucie winy. Kluczowy jest też czas, w którym da się zaobserwować tego typu przypadłości. Nie mogą one być jednostkową sytuacją, muszą utrzymywać się przez dłuższy czas. Może zdarzyć się, że staną się wstępem do prawidłowej diagnozy dopiero po kilku tygodniach.

metody-leczenia-depresji

Niemal we wszystkich przypadkach depresji potrzebna jest konsultacja z lekarzem. To on musi ocenić, na jaki typ depresji cierpicie i jakie leczenie w danym przypadku będzie najskuteczniejsze. Nie zawsze musi wiązać się ono z przyjmowaniem leków. Podstawą powinna być terapia.

Depresja leczenie

Depresja jest nie tylko jedną z częściej pojawiających się w Polsce chorób o psychicznych, ale i jedną z dających się najlepiej leczyć. Prawidłowe postawienie diagnozy i podjęcie terapii pozwalają na poprawienie stanu pacjenta w ciągu kilku tygodni. Niestety, depresja jest też chorobą nawracającą, co oznacza, że chorzy nawet po wyleczeniu muszą liczyć się z nawrotami. Wg statystyk pojawiają się one u 75% pacjentów w ciągu dwóch lat od zakończenia leczenia.

Między innymi dlatego odpowiedź na pytanie, jak wyleczyć się z depresji, nie jest jednoznaczna. Dodatkowo w grę wchodzą różne typy tej choroby. Może być wywoływała przez różne czynniki i wymagać zastosowania zupełnie innych środków. Dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą – np. z Poradni Zdrowia Psychicznego.

Jak wyleczyć depresję

Wbrew pozorom większość przypadków depresji nie wymaga stosowania leczenia farmakologicznego. Wg statystyk jest to około 5% przypadków zachorować. Nie oznacza to jednak, że leczenie nie jest w ogóle potrzebne. Może przybierać ono wiele różnych form. Niektóre z nich mogą być zaskoczeniem… Szczególnie, gdy odpowiedzią na pytanie: depresja, jak leczyć, brzmi – uprawiać sport. Terapie tego typu stosowane są m.in. w Niemczech. Pacjentom zaleca się aktywność fizyczną. Dużo aktywności fizycznej. Nie jest tajemnicą, że ruch potrafi poprawić nastrój. W trakcje uprawiania sportów albo ćwiczenia w mózgu wydzielają się m.in. endorfiny, odpowiadające za dobry nastrój. Tego typu metody zalecane są chorym mającym myśli samobójcze i niewstającym dobrowolnie z łóżka. Lekarze zwyczajnie zmuszają ich do podjęcia aktywności fizycznej, a gdy ta przynosi pierwsze efekty, problem zaczyna rozwiązywać się sam.

jak-leczyć-depresje

W przypadku choroby wywołanej traumatycznymi przypadkami konieczna może być długotrwała terapia. Leczenie depresji w takiej sytuacji może trwać tygodniami. Pacjent odczuwa żal, smutek, złość, bezsilność, brak chęci do życia. Zadaniem terapeuty jest pomoc choremu w „przepracowaniu” tych emocji, zrozumieniu ich i pogodzeniu się z nimi.
Jak wyleczyć depresję, gdy potrzebne są leki? Musi dobrać je specjalista. Terapia środkami antydepresyjnymi nie przynosi natychmiastowych skutków. Musi trwać co najmniej kilka miesięcy, a pierwsze efekty zaczynają być widoczne po 4-6 tygodniach. Oczywiście jej uzupełnieniem może być aktywność fizyczna i terapia.

Jak leczyć depresje – pomoc bliskich

Warto pamiętać, że leczenie depresji to także wsparcie osób bliskich. Od ich nastawienia zależy naprawdę wiele. Ich podejście do chorego może szybko zniweczyć tygodnie terapii albo wręcz przeciwnie – przyśpieszyć leczenie, pomóc osobie w depresji. Kluczowe jest wsparcie i niebagatelizowanie problemów chorego. Warto poświęcić czas na pomoc – bez względu na to, jaką miałaby przyjąć formę. Uwaga i interesowanie się chorym także może stanowić jej formę.

Może Cię zainteresować