×

7 najczęstszych błędów, które popełniamy w trosce o swoje zęby

Szacuje się, że 2,4 miliarda ludzi na całym świecie zmaga się z próchnicą, czyli chorobą bakteryjną zębów. W Polsce zmaga się z nią aż 90 procent Polaków! Nieleczona niszczy zęby, a w konsekwencji może być również przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Niestety, wielu z nas każdego dnia popełnia błędy dotyczące właściwej pielęgnacji zębów, nawet o tym nie wiedząc. Czas najwyższy przyjrzeć się temu z bliska.

Czego nie robić, jeśli chcesz zachować swoje zęby i jamę ustną w jak najlepszej kondycji?

#1 Ignorujemy nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust

Nieprzyjemny zapach z ust może być skutkiem niewłaściwej higieny lub choroby dziąseł. Czasami sami nie odczuwamy nieprzyjemnego zapachu. Odczuwają go natomiast osoby, w obecności których przebywamy. Istnieje jednak sposób, który pozwoli Ci to sprawdzić samodzielnie:

  • poliż wewnętrzną stronę nadgarstka
  • odczekaj 5-10 sekund
  • powąchaj swój nadgarstek

Możesz również przejechać palcem po dalszej części języka. Staraj się nie wkładać palca zbyt głęboko, aby nie wywołać odruchu wymiotnego.

#2 Pijemy kolorowe napoje po umyciu zębów

Nie ma w tym nic złego i dziwnego, że po umyciu zębów z rana w końcu sięgniesz po kolejny posiłek. Ważne jest jednak, aby posmak pasty do zębów był ostatnim smakiem, jaki poczujesz przed położeniem się spać. Pamiętaj, że nawet picie herbaty po umyciu zębów może mieć na nie negatywny wpływ.

#3 Za krótko szczotkujemy zęby

Szczotkowanie zębów przez 20 czy 30 sekund dziennie nie może przynieść zadowalających rezultatów. Jeśli myjesz zęby przez tak krótki czas, prawdopodobnie robisz to niedokładnie, co może przyczynić się do powstawania próchnicy. Zaleca się, aby mycie zębów trwało 2 minuty. To wystarczający czas do tego, aby zadbać o każdy zakamarek w swojej jamie ustnej.

#4 Myjemy zęby zbyt mocno

Mocniej wcale nie oznacza lepiej. Jeśli zbyt mocno dociskasz szczoteczkę do zębów, możesz uszkodzić szkliwo. W konsekwencji Twoje zęby będą zdecydowanie bardziej wrażliwe. Ważne jest również, aby wybrać szczoteczkę, która Ci odpowiada. Jeśli nie wiesz, jaka będzie odpowiednia, skonsultuj to ze swoim stomatologiem.

#5 Myjemy zęby bezpośrednio po posiłkach

Mycie zębów bezpośrednio po jedzeniu może mieć negatywny wpływ na szkliwo, zwłaszcza, kiedy zjadłem coś kwaśnego. Dla dobra jamy ustnej zaleca się wstrzymanie od mycia zębów na około 30 minut od momentu spożycia posiłku.

#6 Nie zmieniamy szczoteczek, podczas gdy jesteśmy chorzy

Szczoteczka do zębów nie wybija bakterii chorobowych w jamie ustnej. Kiedy jesteś chory, po prostu zmień szczoteczkę, a gdy ją odkładasz, upewnij się, że szczoteczka nie ma styczności z innymi szczoteczkami.

#7 Nie zmieniamy szczoteczek

Zaleca się wymianę szczoteczki co 3 miesiące lub gdy wyraźnie widać, że szczecina jest postrzępiona. Tylko wtedy szczotkowanie będzie przynosić zadowalające rezultaty, a każdy kącik i zakamarek będzie mógł zostać dobrze wyczyszczony.

Jeśli któryś z tych punktów dotyczy Ciebie, oznacza to, ze nie dbasz o swoje zęby we właściwy sposób.

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować