Kategorie CiałoTwarzUrodaWłosyZdrowie

Dermatolog zdradza, jak często powinniśmy brać prysznic. Zwraca uwagę na trzy czynniki

Jak często bierzesz prysznic? Raz dziennie? Dwa razy dziennie? Raz na dwa dni? A może rzadziej? Ludzie dzielą się pod tym względem zwykle na dwie grupy. Na takich, którzy biorą prysznic każdego dnia i takich, którzy robią to zdecydowanie rzadziej. Tym drugim często z pomocą przychodzą chusteczki i suchy szampon. Co na temat liczby kąpieli mówią dermatolodzy? Czy jest coś takiego, jak odpowiednia częstotliwość kąpieli w tygodniu? Okazuje się, że tak. Pod uwagę należy wziąć w tym przypadku trzy podstawowe czynniki.

jak często brać prysznic
Wikimedia Commons

Dermatolog zdradza, jak często powinniśmy brać prysznic. Zwraca uwagę na trzy czynniki

#1 Poziom aktywności fizycznej

Półki sklepowe aż uginają się od produktów, które pozwalają nam zadbać o naszą higienę – suche szampony do włosów, antyperspiranty, chusteczki nawilżane itdp.. Ktoś przecież musi z nich korzystać tym bardziej, że zdecydowana większość z nich jest niewielkich rozmiarów, przez co bez problemu zabierzesz je ze sobą dosłownie wszędzie, np. na siłownię. Nasuwa się jednak pytanie, czy takie „odświeżenie” po stosunkowo ciężkim treningu to dobry pomysł?

Dermatolog Heidi A. Waldorf, członek Women’s Dermatologic Society, jest zdania, że prysznic bezpośrednio po aktywności fizycznej nie jest konieczny, ale może pomóc w zapobieganiu wypryskom. Tyczy się to zwłaszcza osób, które trenują w makijażu.

Dermatolog zdradza, jak często powinniśmy brać prysznic. Zwraca uwagę na trzy czynniki
Pxhere

#2 Typ skóry

Doktor Clay Cockerell, założycielka Cockerell Dermatopathology, radzi, aby osoby mające tendencję do przetłuszczania się skory, myły ją raz dziennie.

Jeśli masz wrażliwą lub bardzo suchą skórę, bierz prysznic nie częściej niż kilka razy w tygodniu, aby zmniejszyć suchość, swędzenie i stany zapalne

W przypadku suchej skóry i regularnych treningów ekspertka sugeruje używanie delikatnego mydła i nakładanie kremu nawilżającego tuż po kąpieli. Musisz również pamiętać, że Twój typ skóry może się zmieniać wraz z wiekiem.

W miarę starzenia się ludzka skóra zaczyna wytwarzać mniej oleju, przez co starsze osoby mogą mieć problemy ze skórą, zwłaszcza, jeśli kąpią się częściej niż kilka razy w tygodniu – dodaje doktor Cockerell

Dermatolog zdradza, jak często powinniśmy brać prysznic. Zwraca uwagę na trzy czynniki
Wikimedia Commons

#3 Środowisko

Jeśli mieszkasz w gorącym i wilgotnym klimacie, bardzo możliwe, że czujesz się zmuszona do brania prysznica codziennie, aby zminimalizować gromadzenie się bakterii (czyt. smród) na skórze. W przypadku klimatu, kiedy na zewnątrz jest chłodniej, warto rozważyć rzadsze kąpiele.

W chłodne i suche zimowe miesiące najlepiej brać prysznic rzadziej – mówi dr Waldorf

Jeśli zauważysz, że Twoja skóra jest wysuszona, łuszcząca się lub swędząca bardziej niż zwykle, rozważ mniej kąpieli pod prysznicem i ogranicz peeling ciała.

Źródła: www.health.com
Fotografie: pxhere.com