Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń
Jak trenować, aby schudnąć możliwie jak najwięcej? Czy tempo, w jakim wykonujemy kolejne ćwiczenia, ma tutaj jakieś znaczenie? Odpowiedzi na te pytania pozwoliły poznać przeprowadzone badania.
Badania: Czy tempo wykonywania ćwiczeń ma wpływ na utratę tkanki tłuszczowej?
Tempo, w jakim ćwiczymy, ma spory wpływ na przyrost masy mięśniowej, wzrost siły i mocy. Tymczasem okazuje się, że może mieć również wpływ dla wydatku energetycznej, który przekłada się na redukcję tkanki tłuszczowej.
Badanie zostało przeprowadzone na dziewięciu mężczyznach, których podzielono na trzy grupy. Każda z nich robiła przysiady, których sposób wykonania różnił się od siebie tempem pracy. Fazy ekscentryczna (opuszczanie ciężaru) w każdym przypadku trwała 2 sekundy, podczas gdy przerwy między seriami wynosiły 90 sekund. Niezmienny był również zakres ruchu.
Różnice były następujące:
- grupa pierwsza – 4 serie po 8 powtórzeń z 60% ciężaru maksymalnego i 2 sekundową fazą koncentryczną
- grupa druga – 4 serie po 8 powtórzeń z 60% ciężaru maksymalnego i jak najkrótszą fazą koncentryczną
- grupa trzecia – 6 serii po 4 powtórzenia z 80% ciężaru maksymalnego
Wnioski
W przypadku grupy pierwszej, która zwiększyło tempo ruchu w fazie koncentrycznej i ćwiczyła z ciężarem 60% ciężaru maksymalnego odnotowano średnio o 13,1% wzrost wydatku energetycznego (w sumie 7,72 kcal na min.) niż w przypadku grupy drugiej, która wykonywała fazę koncentryczną w tempie 2 sekund (6,43 kcal na min.). Wydatek energetyczny w przypadku grupy trzeciej, która wykonywała 4 powtórzenia z 80% ciężaru maksymalnego, był jeszcze mniejszy (6,25 kcal na min.).
Na podstawie przeprowadzonych badań możemy stwierdzić, że tempo wykonywanych ćwiczeń i dobrany ciężar ma wpływ na wydatek energetyczny, co pośrednio przekłada się na utratę tkanki tłuszczowej.