×

Pomiar cukru bez nakłuwania palca coraz bardziej realny. Nowy test ocenia poziom glukozy w ślinie

Każdy diabetyk doskonale wie, jak uciążliwe jest regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi, które jest nieodłącznym elementem terapii cukrzycy. Badanie cukru tzw. glukometrem polega na nakłuwaniu opuszek palców i przeniesienie niewielkiej kropli krwi na pasek testowy w celu zbadania zawartości cukru. I choć wynik pojawia się już po kilku sekundach, a samo badanie nie jest niczym traumatycznym, wielu chorych na cukrzycę wręcz unika codziennych kontroli.

Dla tych wszystkich mamy jednak dobre wieści. Możliwe bowiem, że już wkrótce będą mogli odetchnąć z ulgą, a wszystko dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu.

Australijscy badacze stworzyli test, który bada poziom cukru bez konieczności nakłuwania palca. Co ciekawe, dokonali tego zupełnie przypadkowo. Pracowali wówczas nad nową generacją ogniw słonecznych, a tymczasem udało im się opracować rozwiązanie, które już niebawem może spędzać sen z powiek diabetyków. Nowy test, który pozwoli badać poziom cukru, już teraz został określony przez badaczy mianem „Świętego Graala” z powodu jego nieinwazyjności.

Test, który pomoże w nieinwazyjny sposób badać poziom cukru

Rozwiązanie, na które czeka tysiące, jak nie miliony diabetyków na całym świecie, jest na wyciągnięcie ręki. Test, który pomoże w nieinwazyjny sposób badać poziom cukru, opracowali australijscy fizycy z Uniwersytetu Newcastle pod kierownictwem prof. Paula Dastoora.

Wszystko, czego potrzebujemy do przeprowadzenia badania, to specjalny pasek z wbudowanym tranzystorem i… próbka śliny. Tranzystor zawiera enzym wykrywający glukozę właśnie w ślinie. Wynik w postaci informacji o poziomie cukru otrzymywany jest za pośrednictwem specjalnego urządzenia pomiarowego. Test jest bardzo czuły i tani – jeden pasek to koszt około 1 centa! Materiały, z których zbudowany jest tranzystor, można z kolei wydrukować.

Inne zastosowania nowoczesnego rozwiązania

Technologia opracowana przez naukowców przy stworzeniu innowacyjnego testu dla diabetyków może zostać zastosowana również w innych przypadkach. Naukowcy uważają, że sprawdzi się także w testach na COVID-19, testach alergicznych, oznaczaniu poziomu hormonów czy nawet wykrywaniu nowotworów.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować