Kategorie Zdrowie

Pomiar cukru bez nakłuwania palca coraz bardziej realny. Nowy test ocenia poziom glukozy w ślinie

Każdy diabetyk doskonale wie, jak uciążliwe jest regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi, które jest nieodłącznym elementem terapii cukrzycy. Badanie cukru tzw. glukometrem polega na nakłuwaniu opuszek palców i przeniesienie niewielkiej kropli krwi na pasek testowy w celu zbadania zawartości cukru. I choć wynik pojawia się już po kilku sekundach, a samo badanie nie jest niczym traumatycznym, wielu chorych na cukrzycę wręcz unika codziennych kontroli.

innowacyjna metoda pomiaru cukru
Pixabay

Dla tych wszystkich mamy jednak dobre wieści. Możliwe bowiem, że już wkrótce będą mogli odetchnąć z ulgą, a wszystko dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu.

Australijscy badacze stworzyli test, który bada poziom cukru bez konieczności nakłuwania palca. Co ciekawe, dokonali tego zupełnie przypadkowo. Pracowali wówczas nad nową generacją ogniw słonecznych, a tymczasem udało im się opracować rozwiązanie, które już niebawem może spędzać sen z powiek diabetyków. Nowy test, który pozwoli badać poziom cukru, już teraz został określony przez badaczy mianem „Świętego Graala” z powodu jego nieinwazyjności.

Test, który pomoże w nieinwazyjny sposób badać poziom cukru

Rozwiązanie, na które czeka tysiące, jak nie miliony diabetyków na całym świecie, jest na wyciągnięcie ręki. Test, który pomoże w nieinwazyjny sposób badać poziom cukru, opracowali australijscy fizycy z Uniwersytetu Newcastle pod kierownictwem prof. Paula Dastoora.

Pomiar cukru bez nakłuwania palca coraz bardziej realny. Nowy test ocenia poziom glukozy w ślinie
Flickr

Wszystko, czego potrzebujemy do przeprowadzenia badania, to specjalny pasek z wbudowanym tranzystorem i… próbka śliny. Tranzystor zawiera enzym wykrywający glukozę właśnie w ślinie. Wynik w postaci informacji o poziomie cukru otrzymywany jest za pośrednictwem specjalnego urządzenia pomiarowego. Test jest bardzo czuły i tani – jeden pasek to koszt około 1 centa! Materiały, z których zbudowany jest tranzystor, można z kolei wydrukować.

Pomiar cukru bez nakłuwania palca coraz bardziej realny. Nowy test ocenia poziom glukozy w ślinie
ccnull.de

Inne zastosowania nowoczesnego rozwiązania

Technologia opracowana przez naukowców przy stworzeniu innowacyjnego testu dla diabetyków może zostać zastosowana również w innych przypadkach. Naukowcy uważają, że sprawdzi się także w testach na COVID-19, testach alergicznych, oznaczaniu poziomu hormonów czy nawet wykrywaniu nowotworów.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: www.flickr.com