×

Fakty i okrutne mity na temat in vitro. Powinieneś je znać

Chociaż sztuczne zapłodnienie jest znane medycynie od lat, wciąż jest wiele rzeczy, o których nie wiemy. W rezultacie wokół tej procedury krąży bardzo wiele mitów. Tylko specjaliści wiedzą, gdzie jest prawda.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez INVITRO BISHKEK (@invitro.kg)

Poznaj mity i kilka interesujących faktów na temat nowoczesnych technologii reprodukcyjnych

#1 Sztuczne zapłodnienie jest wykonywane w probówce

Wbrew powszechnej opinii sztuczne zapłodnienie nie jest wykonywane w probówce, ale na szalce Petriego.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Onnelys Mosquera (@onnelysmosquera)

#2 Po in vitro dzieci rodzą się słabe i chorowite

To kolejny mit, który nie ma żadnej solidnej podstawy. Po pierwsze, do zabiegu wybiera się tylko najsilniejsze zarodki, które później przekształcają się w zdrowe dzieci. Po drugie, in vitro nie jest tanią procedurą; dlatego takie dzieci urodzą się w bogatych rodzinach. Otrzymają szybką i dobrą opiekę zdrowotną.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Cogul Gebelik ve Annelik (@cogul_gebelik_ve_annelik)

#3 Przyszli rodzice mogą wybrać płeć dziecka

To nie do końca prawda. Każda procedura przebiega według ścisłych protokołów, które są obowiązkowe dla wszystkich lekarzy. Jedynym przypadkiem, w którym rodzice mogą wybrać płeć dziecka, jest sytuacja, w której jedno z rodziców ryzykuje przeniesienie genetycznej choroby płciowej na dziecko.

#4 Każda kobieta jest w stanie poznać radość z macierzyństwa w każdym wieku

In vitro pomaga kobietom po 40. roku życia zajść w ciążę. Nie oznacza to jednak, że ciąża w tym wieku będzie tak łatwa jak w wieku 20 lat. W rzeczywistości im młodsza jest kobieta, tym większe szanse zajścia w ciążę. Zasada ta dotyczy zarówno inseminacji naturalnych, jak i sztucznych.

<h2<#5 Dzieci urodzone przez in vitro są niepłodne

Kolejny nieuzasadniony mit. Jedyny powód, dla którego tacy ludzie muszą korzystać z in vitro, jest związany z dziedzicznymi chorobami układu rozrodczego.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Labipros (@labipros)

#6 Sztuczne zapłodnienie jest wskazaniem do operacji cięcia cesarskiego

Jeszcze jeden mit naszych czasów. Istnieje wiele wskazań do operacji cięcia cesarskiego, ale in vitro nie znajduje się na tej liście. Decyzja dotycząca konieczności takiej operacji zależy od lekarzy przebywających w szpitalu i jest wykonywana tylko w razie potrzeby.

#7 Kobieta potrzebuje natychmiastowego odpoczynku po zapłodnieniu

To także mit. Opinia lekarzy jest zdecydowana w tej kwestii: kobieta w ciąży, niezależnie od technik zapłodnienia, powinna być aktywna. Jeśli ciąża przebiega dobrze, zaleca się ćwiczyć. Im lepsze krążenie krwi, tym lepiej rozwija się płód.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Yes (@o___yes___o)

A teraz fakty!

#1 Dzięki pomocy IVF urodziło się miliony dzieci

Aż 59% pacjentek poniżej 35 roku życia po pierwszym cyklu in vitro zostaje mamą. Podobne szanse podczas pierwszego cyklu mają pacjentki w wieku od 35 do 39 lat, bo aż 55% zabiegów kończy się urodzeniem.

#2 Najstarsza matka na świecie stosowała in vitro do zajścia w ciążę

Rajo Devi, najstarsza matka na świecie, ma 75 lat. Jej pierworodna córka, Naveen, ma 5 lat. Rajo mieszka w małej wiosce w Indiach. Ona i jej mąż próbowali zajść w ciążę od początku małżeństwa; Rajo miał tylko 12 lat. Jednak wszystkie ich próby zawiodły i dopiero niedawno zwróciły się ku usługom nowoczesnej medycyny.

Rajo urodziła dziecko w wieku 70 lat po pierwszej procedurze in vitro. Dostawa dziecka była bardzo skomplikowana ze względu na wiek matki, ale dzięki nowoczesnej medycynie wszystko potoczyło się dobrze. Biorąc pod uwagę, że średnia długość życia kobiet w Indiach wynosi 68 lat, rodzenie w wieku 70 lat jest prawdziwym cudem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dr Iram Obeso M. (@driramobeso)

To niesamowite, jak medycyna poszła do przodu

Jesteś przeciwnikiem czy zwolennikiem in vitro?

Może Cię zainteresować