×

Odpowiednia ilość snu rozwiąże wiele problemów ze zdrowiem. Zobacz, ile godzin powinieneś spać

Jak dużo snu organizm potrzebuje w zależności od wieku? Aby zachować nasze zdrowie i promować właściwy rozwój, ciało musi odpoczywać, dlatego warto wiedzieć, ile czasu wystarcza, aby organizm odpoczął w trakcie snu.

Zmęczenie fizyczne nie jest jedynym problemem związanym z niewystarczającą ilością snu. Może to prowadzić do braku apetytu, trudności w myśleniu oraz podejmowaniu decyzji, a nawet koncentracji.

Wielu ekspertów twierdzi, że problemy ze spaniem są powiązane z różnymi problemami zdrowotnymi. Zdrowie serca może być zagrożone, jeśli śpisz mniej niż 5 godzin na dobę. Cukrzyca, otyłość i przyrost masy ciała są wynikiem regularnego niedostarczania sobie odpowiedniej ilości snu. Więc pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to pomyśleć o liczbie godzin snu, których Twój organizm potrzebuje.

 Zalecane godziny snu

Zadaniem badań, przeprowadzonych przez Charlesa Czeislera – profesora na Uniwersytecie Harvarda, było ustalenie dokładnej ilości godzin snu, która jest zalecana w danym wieku. Aby uzyskać wyniki, przeprowadzono liczne badania w latach 2004 – 2014. Odkryto, ile czasu wystarczy na odpoczynek, aby nie wywierać negatywnego wpływu na zdrowie.

Oto zalecane godziny snu zgodnie z różnymi etapami rozwoju:

  • Noworodek (0-3 miesiąca): 14 do 17 godzin
  • Niemowlę (4-11 miesiąca): od 12 do 15 godzin
  • Dziecko (1-2 lata): od 11 do 14 godzin
  • Przedszkolak (3-5 lat): od 10 do 13 godzin
  • Dziecko w wieku szkolnym (6-13 lat): od 9 do 11 godzin
  • Nastolatki (14 do 17): 8-10 godzin
  • Młodzież (18-25 lat): od 7 do 9 godzin
  • Dorośli (26-64 lata): od 7 do 9 godzin
  • Seniorzy (powyżej 65 lat): od 7 do 8 godzin

Liczba godzin poświęconych na sen zbliżona do wyników z tabeli, pozwoli Ci zwiększyć szanse na pozbycie się problemów zdrowotnych.

Główne przyczyny problemów ze snem:

Problemy ze snem mogą wynikać z dwóch głównych powodów – stresu oraz nadmiaru technologii.

Stres: Kortyzol, zwany też „hormonem stresu”, uwalniany jest podczas poddenerwowania lub zagrożenia. W przypadku zwiększonego poziomu kortyzolu, organizm ma problemy z zapadaniem w sen i z poświęceniem odpowiedniego czasu na regenerację.

Technologia: W celu uzyskania dobrego snu organizm uwalnia melatoninę. Mózg nie może uwolnić wymaganej ilości melatoniny, gdy organizm jest narażony na nadmierne emitowanie światła z urządzeń technologicznych. Jeśli zasypiamy w ciemności, pozwalamy organizmowi uwolnić więcej melatoniny.

Może Cię zainteresować