Kategorie OdżywianieZdrowie

Odpowiednia dawka wody pomoże Ci schudnąć. Jej ilość można łatwo obliczyć!

Jak mówiła Audrey Hepburn woda to życie, a czysta woda to zdrowie. Cóż, pani Hepburn z pewnością miała rację. Woda jest ważnym elementem z wielu różnych powodów. Zacznijmy od nas: składamy się z około 50-75% wody w zależności od składu ciała.

Woda jest odpowiedzialna za wiele różnych funkcji organizmu – reguluje temperaturę ciała, przenosi tlen i składniki odżywcze do komórek, rozpuszcza minerały i składniki odżywcze, wspomaga trawienie, chroni narządy i tkanki organizmu i dba o dobrą kondycję stawów.

Odpowiednia dawka wody pomoże Ci schudnąć. Jej ilość można łatwo obliczyć!
freepik.com

Nie można również zapomnieć o tym, że woda to ważny czynnik jeżeli chodzi o nasz metabolizm.

Na wszelki wypadek, gdybyś chciał wiedzieć, czy woda może pomóc w utracie kilku dodatkowych kilogramów, odpowiedź brzmi TAK!

Według badań opublikowanych w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, wypicie nawet 500 ml wody zwiększa metabolizm o 30% u zdrowych mężczyzn i kobiet.

Maksymalny efekt został osiągnięty 30-40 minut po tym, jak badani pili.

Odpowiednia dawka wody pomoże Ci schudnąć. Jej ilość można łatwo obliczyć!
freepik.com

Spójrzmy na inne badanie, które podkreślają duży wpływ ma woda na utratę masy ciała.

Naukowcy z University of Birmingham w Wielkiej Brytanii przeprowadzili 12-tygodniowy eksperyment, podczas którego 84. otyłych dorosłych otrzymało podstawowe porady dotyczące utraty wagi i przydzielono ich do jednej z dwóch grup.

Pierwsza grupa została poproszona o wypicie około 500 ml wody na pół godziny przed posiłkami, podczas gdy druga grupa poproszona została o szybkie wyobrażenie sobie, że ich żołądki są pełne przed każdym posiłkiem. Na zakończenie eksperyment ujawnił, że pierwsza grupa traciła 1,5 kg więcej niż druga.

Inne korzyści zdrowotne H2O:

  • Pomaga nam zachować czujność
  • Zapobiega bólom głowy
  • Zwiększa zdolności poznawcze
  • Chroni nasze serce

Ile jednak powinniśmy pić wody aby uzyskać najlepsze rezultaty?

Jeśli rzeczywiście należysz do tłumów, które chcą stracić kilka kilogramów, właściwe nawodnienie jest kluczowym czynnikiem. Podamy wzór do obliczenia optymalnego poboru wody, a także podstawowy podział, który posłuży jako punkt odniesienia.

KROK 1: Sprawdź swoją masę ciała

Odpowiednia dawka wody pomoże Ci schudnąć. Jej ilość można łatwo obliczyć!
freepik.com

Oczywiście, ważne jest, aby znać dokładną liczbę określającą masę ciała podczas określania optymalnego spożycia wody. Jest to konieczne, ponieważ wraz ze wzrostem masy ciała ilość wody wzrasta odpowiednio. Wynik, który pokazuje waga zaokrąglij do całej liczby.

(Przykład: 60,4 kg = 60 kg, a 60,5 kg zaokrąglij do 61, itd.)

KROK 2: Każdy kilogram ma znaczenie

Powinniśmy wypijać 30 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała. Osoba ważąca 60 kilogramów powinna dostarczyć organizmowi 1,8 litra wody.

KROK 3: Diabeł tkwi w szczegółach

Odpowiednia dawka wody pomoże Ci schudnąć. Jej ilość można łatwo obliczyć!
freepik.com

Na tym jednak nie koniec. To ile potrzebujemy wody zależy także od naszej aktywności fizycznej. Gdy pracujemy ciężej powinniśmy pić więcej. Wszystko zależy także od klimatu. Powinniśmy dostarczać sobie więcej wody gdy przebywamy w skwarze albo na zewnątrz panuje siarczysty mróz. Kobiety w ciąży oraz panie karmiące piersią również powinny pić nieco więcej wody.

Zapotrzebowanie na wodę jest większe wtedy, gdy doskwiera nam gorączka, wymioty, biegunka. Przy dużym udziale błonnika w diecie również należy pić więcej wody, ponieważ jest ona wiązana i szybciej usuwana podczas wydalania z organizmu.