×

Ile kalorii potrzebuje organizm w ciągu dnia, aby dobrze funkcjonował? Oto odpowiedź na to pytanie

Równoważenie spożycia i spalania kalorii to sedno utrzymywania zdrowej wagi. To prosta kalkulacja: jeśli jesz tyle, ile spalasz kalorii, zachowasz swoją wagę, gdy jesz mniej, chudniesz, a gdy spożywasz zbyt wiele kalorii, to zyskujesz na wadze.

Zaskakująco proste, prawda? Teoretycznie tak, ale w praktyce nie aż tak bardzo. Ponieważ każda osoba spala kalorie w różnym tempie, trudno jest uzyskać dokładne wytyczne, które pozwolą na dostosowanie diety do trybu życia.

Co to są kalorie?

Kalorie są jednostkami energii, które określają wartość energetyczną produktów spożywczych. Jako ludzie dostarczamy sobie mocy w formie posiłków i napojów, która następnie spożytkowywana jest na czynności, które wykonujemy każdego dnia.

Czym są „puste kalorie”?

Pustych kalorii dostarczają nam produkty, które posiadają niską wartość odżywczą. Nie znajdziemy w nich cennych minerałów i witamin oraz błonnika. Sian Porter, dietetyk i rzecznik British Dietetic Association mówi:

Porównaj pasek mlecznej czekolady z dwiema mandarynkami… Podczas gdy oba warianty zapewniają podobną ilość kalorii, dwie mandarynki dostarczają Ci jeszcze błonnika, wody, witamin i minerałów, podczas gdy czekolada uzbrojona jest głównie w cukier i tłuszcz.

Ile kalorii potrzebuję?

Wiek, masa ciała, wysokość ciała, płeć oraz styl życia są brane pod uwagę przy obliczaniu właściwego spożycia kalorii.  Z tego powodu wynik każdej osoby będzie się nieco różnić.

Jak się okazuje, nawet sposób przeżuwania może mieć wpływ na ilość dostarczanych do organizmu kalorii. Naukowcy z Uniwersytetu Purdue w 2013 roku przeprowadzili badania, w trakcie których poproszono uczestników o przeżuwanie migdałów 10, 25 lub 40 razy. Badacze stwierdzili, że odpowiednio długie przeżuwanie żywności może pomóc w lepszym trawieniu i utrzymaniu wyższego poziomu energii przez dłuższy czas.

Dokładne wytyczne dotyczące spożycia kalorii dla danej osoby mogą być ustalone tylko po badaniach fizjologicznych. Najlepszą metodą oceny zapotrzebowania na energię Twojego organizmu jest technika podwójnie znakowanej wody, ale niewielu z nas może ją wykorzystać.

Alternatywnie można obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne przy użyciu internetowego kalkulatora BMR. Uwzględnia on wiek, płeć, masę ciała i aktywność fizyczną, aby uzyskać najbardziej dokładne wyniki.

Ile kalorii należy jeść, aby schudnąć?

Aby stracić wagę w bezpieczny i trwały sposób, BDA zaleca deficyt 500 kalorii dziennie, a także stopniowo wzrastającą aktywność fizyczną. Powinno to spowodować tracenie od 0,5 kg do 1 kg na wadze tygodniowo.

Oto najważniejsze wskazówki dotyczące utraty wagi:

  • Dbaj o odpowiednią wielkość porcji. Upewnij się, że są zgodne z zalecanym spożyciem kalorii
  • Uważaj na produkty „dietetyczne” lub „o obniżonej zawartości tłuszczu”. Wcale nie wpływają dobrze na Twój organizm, a w rezultacie mogą zaburzyć proces odchudzania
  • Napełnij pół talerza warzywami lub sałatkami, a następnie dodaj resztę potrawy
  • Przygotowuj posiłki samemu, nie kupuj gotowych. Nie tylko zaoszczędzisz, ale będziesz mieć pewność, co się w nich znajduje
  • Jedz wolno i dobrze przeżuwaj. Jeśli jesz zbyt szybko możesz nie zauważyć, kiedy poczujesz sytość
  • Nie przemycaj dodatkowych kalorii w napojach. Picie wody mineralnej jest najlepszym rozwiązaniem!
  • Korzystaj z pomocy aplikacji mobilnych, przeznaczonych do liczenia kalorii i składników odżywczych. Z pewnością Ci pomogą!

Może Cię zainteresować