×

Ile kalorii ma kebab? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników

Czy kebab faktycznie jest taki zły, jak go malują? Wiele osób uważa, że pochodzące z Turcji dane mięsne jest istną bombą kaloryczną, o którego składzie lepiej nie rozmawiać. Jak jest w rzeczywistości? Okazuje się, że wszystko zależy w tym przypadku od składu, sposobu przygotowania, a nawet formy podania.

Skąd wziął się na rynku kebab?

Zacznijmy od tego, że kebab pochodzi z Turcji, co raczej nikogo nie powinno dziwić. Pierwotnie jego skład był jednak nieco inny: baranina z warzywami i owczym serem. Jako ciekawostkę dodamy, że dzisiaj istnieje już około 200 odmian rodzimego przysmaku. Do Europy sprowadzili go tureccy imigranci. Pierwszy bar przekąskowy powstał w Berlinie. Dzisiaj jest już tam około 1000 lokali, gdzie możemy kupić najpopularniejszego fast fooda.

Ile kalorii ma kebab w bułce, w tortilli i w cieście?

Kebab przygotowany na podstawie tradycyjnej receptury jest średnio kaloryczny. Nie mniej jednak odkąd został fast foodem wiele się zmieniło. Na początek pod warsztat weźmy wszelkie rodzaje mięsa. I tak oto 100 gram tłustej baraniny w kebabie to 279 kcal, 100 g wołowiny to 250 kcal, a 100 gram mięsa drobiowego to 239 kcal. Do tego dochodzi bułka, tortilla lub ciasto. Tradycyjny „döner kebab” był podawany w cienkim cieście (lawaszu) przygotowanym z mąki pszennej, wody, soli i oliwy. Średniej wielkości placek ma mniej więcej 167 kcal. Idąc dalej tortilla ma już 198 kcal, pita 219 kcal, a bułka pszenna 218 kcal. Dalej zostały już tylko dodatki. W Turcji są to głównie: pomidora, cebula, papryka, bakłażan, chili, pietruszka i czosnek. W Europie wygląda to nieco inaczej. Zamiast przypraw bardzo często stosujemy sosy, które wyjątkowo mocno podbijają kaloryczność kebabów. Dla przykładu łyżka sosy czosnkowego liczy 45 kcal. Łyżka sosu majonezowo-czosnkowego już 102 kcal, a łyżka majonezu aż 166 kcal. Zaznaczamy, że mówimy tutaj o pojedynczej łyżce. Niestety do kebaba praktycznie zawsze trafia go więcej.

Kebab z dodatkami to istna bomba kaloryczna

Powyżej opisaliśmy „standardowe” kebaby. Nie zapominajmy jednak, że wraz z upływem czasu zmieniła się forma podania. W Polsce bardzo często możemy kupić kebaba z frytkami, co daje średnio dodatkowo 215 kcal w małej, 72 g porcji frytek. W ten sposób z tradycyjnego, całkiem zwyczajnego dania kebab stał się istną bombą kaloryczną z bardzo dużą ilością tłuszczu pochodzącego z mięsa i sosu, a także pustych węglowodanów z ciasta i frytek. O jakiej liczbie kalorii mowa? Kebab z mięsem wołowym, bułką pszenną, warzywami i sosem majonezowym może mieć około 878 kcal. Jeśli dodamy do tego frytki, otrzymamy około tysiąca kalorii!

Najlepszy wybór kebaba

Jak więc zamawiać kebaba, aby uchronić się przed nadmiarem kalorii? Wybieraj mięso drobiowe, dużo warzyw i sos pomidorowy. Pamiętaj, że czosnkowy zwykle nie ma nic wspólnego z tureckim sosem cacik, a jest jedynie jego zwykłym gotowym zamiennikiem w butelce z masą substancji zagęszczających. Idąc dalej, najlepszym wyborem pieczywa będzie lawasz lub pełnoziarnista tortilla bogata w błonnik i witaminy z grupy B. Najlepiej będzie, jeśli zapomnisz o dodatkowych frytkach smażonych na głębokim tłuszczu. Jeśli z nich zrezygnujesz i postawisz na wcześniej przedstawione składniki, zjesz około 450 kcal – połowę mniej od chyba najbardziej możliwie „śmieciowej” wersji kebaba.

Źródła: www.ofeminin.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować