Kategorie KoronawirusZdrowie

Są wyniki badań nt. trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wiemy, jak długo chroni

Do tej pory wciąż niewiele wiadomo było na temat czasu trwania ochrony (obecności odpowiedniego poziomu przeciwciał) przed COVID-19, jaką zapewniała trzecia dawka szczepionki. Dziś wiadomo na ten temat już znacznie więcej, a to dlatego, że światło dzienne ujrzały wyniki badań na temat trzeciej dawki preparatu.

Izrael jako pierwszy rozpoczął podawanie trzeciej dawki szczepionki na masową skalę

Kampania szczepień trzecią dawką rozpoczęła się w tam w sierpniu tego roku. W pierwszej kolejności trzecia dawka była podawana osobom powyżej 65. roku życia. Niedługo potem zaczęto podawać trzecią dawkę pozostałej części społeczeństwa, co miało przyczynić się do wygaszenia czwartej fali zakażeń. Podsumowując trzecią dawkę szczepionki przyjęło blisko 4 mln Izraelczyków, a więc ponad 42% populacji. Jedną dawkę przyjęło z kolei blisko 67% obywateli Izraela.

ile czasu chroni trzecia dawka
Public Domain Pictures

Ochrona po trzeciej dawce szczepionki

To również w Izraelu, a dokładniej w izraelskim szpitalu Tel Hashomer przeprowadzono badanie, które miało dać odpowiedź na pytanie dotyczące ochrony po trzeciej dawce szczepionki. Publikacja badania miała nastąpić w ciągu 2-4 następnych tygodni. Tymczasem o przecieku poinformowano w programie informacyjnym Channel 12.

Są wyniki badań nt. trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wiemy, jak długo chroni
Pixabay

Z badania wynika, że trzecia dawka chroni przez zakażeniem przez 9-10 kolejnych miesięcy. Z badań przeprowadzonych w październiku przez izraelską organizację zdrowia Clalit Health Services dowiadujemy się z kolei, że trzecia dawka szczepionki zapobiegała poważnemu przebiegowi choroby w 92% – wyniki testów zostały opublikowane w magazynie naukowym „Lancet Medical Journal”.

Czy to oznacza, że po upływie niespełna roku będzie podawana czwarta dawka szczepionki, aby zapewnić sobie kontynuację ochrony przed ciężkim przebiegiem COVID-19? Póki co jest jeszcze za wcześnie, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Źródła: PAP
Fotografie: www.maxpixel.net