Kategorie Zdrowie

Niewielkie guzki na nadgarstku wbrew pozorom mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne

Za każdym radem, gdy na dłoniach lub nadgarstkach pojawia się mały guz, zwykle tłumaczymy go ukąszeniem owadów, urazem lub wysiłkiem fizycznym.

Taki guz może jednak wskazywać na problemy zdrowotne. Objaw ten nazywany jest hygromą nadgarstka. Zwykle przybierają formę torbieli i są nie tylko wadą estetyczną, ale także stanowią zagrożenie dla naszego samopoczucia.

Czymś się objawia i jakie są przyczyny?

Ganglion Cyst

Jak już wspominaliśmy, może pojawiać się na nadgarstku lub dłoniach. Zwykle jest miękki w dotyku, a jednocześnie odczuwalne jest napięcie skóry. Czasem może pojawiać się na palcach.

Powody pojawiania się torbieli nie zawsze są łatwe do określenia. Współczesna medycyna wyodrębniła jednak kilka czynników. Niektóre z nich to słaba odporność układu kostno-stawowego, niedawny uraz lub nieprawidłowo wyleczone złamanie kości, choroby związane ze zwyrodnieniem stawów, czy zapalenie tkanek miękkich. Może również towarzyszyć osobom, które wykonują powtarzające się ruchy (na przykład praca przy komputerze).

Symptomy i leczenie.

Ganglion Cyst

Zwykle wydaje się, że guzek tworzy się bez wyraźnego powodu, a szybkość wzrostu jest bardzo różna. Czasem pozostaje niezmieniony przez lata, a w innych przypadkach powiększa się w zaledwie kilka dni.

Może powodować trudności z poruszaniem ręką lub problemy skórne, jak zaczerwienienia i łuszczenie. Również wrażliwość dłoni jest zmniejszona jako, że torbiel uciska naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe.

Ryzyko, że torbiel rozwinie się w nowotwór złośliwy, jest praktycznie zerowe. Sama diagnoza nie jest skomplikowana. Warto jednak udać się do specjalisty w celu chirurgicznego usunięcia torbieli. Z pewnością poprawi to komfort i walory estetyczne.