×

Najbardziej higieniczne sposoby użytkownaia publicznych toalet. Wielu z nas popełnia błędy

Kiedy korzystamy z toalety, zwłaszcza publicznej,  robimy wszystko, aby uniknąć kontaktu z potencjalnymi bakteriami. Jedni przykrywają deskę sedesową cieńszą bądź grubszą warstwą papieru toaletowego, inni załatwiają swoje potrzeby na stojąco. Możliwości jest mnóstwo. Pytanie, która z nich jest najbardziej higieniczna?

Przykrywanie sedesu papierem toaletowym to nie najlepszy pomysł?

Każdy z nas ma własne metody, które sprawiają, że czujemy się komfortowo, a przynajmniej nieco bardziej komfortowo podczas korzystania z publicznych toalet. Wśród nich możemy wyróżnić takie, które cieszą się najlepszą skutecznością.

Portal buzzfeed.com przeprowadził rozmowę z trzema ekspertami na temat najbardziej higienicznego sposobu korzystania z publicznych toalet. Jakie były ich spostrzeżenia i uwagi? Eksperci zgodnie uznali, że bardzo popularne wśród społeczeństwa przykrycie sedesu papierem toaletowym wcale nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ zwiększamy w ten sposób powierzchnię, na której mogą znajdować się zarazki. Poza tym sama pokryta drobnoustrojami może być sama rolka papieru toaletowego, zwłaszcza, jeśli jest umieszczona tuż przy toalecie i nie jest zabudowana.

Odsłonięta rolka papieru toaletowego w pobliżu toalety może zostać poczęstowana drobnoustrojami kałowymi podczas spłukiwania wody, zwłaszcza, jeśli klapa od sedesu nie jest wówczas opuszczona. Spłukiwanie wody powoduje rozprysk bakterii, które dosłownie przemieszczają się w powietrzu ostatecznie lądując na desce sedesowej, zlewie czy właśnie rolkach papieru – zauważa Laura Bowater, profesor mikrobiologii na University of East Anglia

Najbardziej higieniczne sposoby korzystania z toalet, jakie widział świat

Jeśli chcesz uniknąć kontaktu z bakteriami, prawdopodobnie najlepszym sposobem jest załatwianie się w przysiadzie.

Zawiśnięcie tuż nad toaletą podczas załatwiania swojej potrzeby jest najbardziej higienicznym sposobem korzystania z toalety publicznej – dodała Laura Bowater

Odpowiedź jest taka, a nie inna, ponieważ bakterie i wirusy rozprzestrzeniają się obiekty, które mogą przenosić drobnoustroje poprzez kontakt z daną powierzchnią.

Badania wykazały także, że większość bakterii znalezionych na desce sedesowej to tak naprawdę nie bakterie kałowe, a bakterie, które mamy na skórze. Kiedy więc unikamy dotykania deski sedesowej, nie przenosimy własnych drobnoustrojów na sedes. W przeciwnym razie warto oczyścić deskę przy użyciu ściereczek antybakteryjnych.

Zachowajmy zdrowy rozsądek

Wiele osób bardzo denerwuje się na samą myśl o tym, jak brudna może być ich łazienka. W rzeczywistości trzeba zdać sobie jednak sprawę z tego, że bakterie są praktycznie wszędzie, a ogromna ich liczba nie stanowi dla nas żadnego problemu. Problem stanowi tylko ich niewielka część – powiedziała doktor Amesh Adalja, specjalista chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Pittsburghu

Jedne z najnowszych wyników badan wykazały, że w toalecie publicznej można zarazić się koronawirusem. Wyniki niepokojącego badania, które wykazało, że w toaletach panują bardzo dobre warunki do tego, aby wnikać do dróg oddechowych przebywających w nich osób, opublikowano w piśmie „Physics of Fluids”.

Źródła: www.buzzfeed.com
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować