Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowe zakupyZdrowie

Piorunujące właściwości i działanie herbaty z łupin cebuli. Szczególnie polecana seniorom

Możemy wyróżnić wiele rodzajów herbaty: herbata czarna, zielona, biała, żółta, czerwona (pu-erh) czy herbata oolong, czyli herbata częściowo utleniona, coś pomiędzy herbatami zielonymi i czarnymi. Każda z nich ma nieco inne właściwości. Jest jednak taka herbata, która zasługuje na szczególną uwagę i nie ma jej na powyższej liście. Chodzi o herbatę z łupin cebuli. Co prawda brzmi to jak dość specyficzny napitek, ale jej właściwości są niezastąpione, zwłaszcza dla seniorów.

Herbata z łupin cebuli

Czy przyszłoby Ci kiedykolwiek do głowy, aby przygotować herbatę z łupin cebuli? Prawdopodobnie nie. Prawdopodobnie za każdym razem, gdy obierasz cebule, łupiny lądują w koszu lub kompostowniku, czyż nie?

Wikimedia Commons

Napar na bazie łupin z cebuli może i nie jest czymś, co zastąpi nam smak tradycyjnej herbaty. Nie jest również czymś, co można by było uznać za swego rodzaju smakołyk, ale jedno jest pewne. Warto sięgnąć po tego typu trunek ze względu na niezwykłe bogactwo składników odżywczych. Jak podaje portal Smak Dnia, herbata cebulowa zawiera witaminy C i E, karoten, żelazo, potas oraz wapń. Na szczególną uwagę zasługuje jednak wysoka zawartość kwercetyny, która uważana jest za bardzo silny przeciwutleniacz o właściwościach przeciwzapalnych. Z powodzeniem wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, a tym samym zmniejsza ryzyko zawału, udaru i zakrzepicy. To dlatego napar z łupin cebuli jest szczególnie zalecany osobom starszych.

Piorunujące właściwości i działanie herbaty z łupin cebuli. Szczególnie polecana seniorom
Pxhere

Sposób przygotowania herbaty cebulowej

Herbata cebulowa jest tak samo prosta w przygotowaniu jak każda inna herbata. Wszystko, czego potrzebujesz, to łupiny z dwóch cebuli i woda.

Łupiny z cebul i wodę umieść w garnku i gotuj przez około 15 minut na niewielkim ogniu. Po upływie wyznaczonego czasu przecedź wywar przez sito, dzięki czemu łupiny nie będą pływać w Twoim napoju. Poczekaj, aż tak przygotowana herbata nieco ostygnie. Gotowe! Niektórzy wzbogacają tak przygotowany napar o sok z cytryny i miód, co oczywiście jest jak najbardziej dozwolone. Takie dodatki nie tylko poprawią jej smak, ale również wzbogacą ją o dodatkowe pierwiastki.

Zaleca się picie 100 ml herbaty cebulowej trzy razy dziennie, najlepiej 30 minut przed posiłkiem.

Pamiętaj, że napar z łupin cebuli to nie lekarstwo na wszelkie bolączki życia codziennego. Należy traktować ją raczej w kategorii suplementu, który może wspomóc nasze zdrowie.

Źródła: Smak Dnia