×

Hemoroidy – jak skutecznie leczyć domowymi sposobami?

Aby skutecznie wyleczyć hemoroidy, należy podjąć się regularnej oraz najczęściej dość długotrwałej kuracji. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, jej zasięg może obejmować środki farmakologiczne oraz domowe terapie wspierające. Czasem może okazać się, iż konieczna jest ingerencja chirurgiczna – jednakże by nie dopuścić do tego stanu, warto interweniować już w pierwszej fazie pojawiających się, niepokojących sygnałów. Które, domowe sposoby na hemoroidy naprawdę warto stosować?

Czym są hemoroidy i dlaczego bolą?

źródło: freepik

źródło: freepik


Hemoroidy to guzki krwawnicze, które posiada każdy z nas. Jeżeli ich funkcjonowanie przebiega prawidłowo, to nie odczuwamy żadnych dolegliwości przez nie wywołanych. W przypadku niewłaściwego stylu życia, odżywiania się oraz innych czynników sprzyjających ich powstaniu, dochodzi do sytuacji, w której hemoroidy powiększają się, utrudniają wypróżnianie i siedzenie, krwawią a przede wszystkim bolą.

Hemoroidy dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne – w zależności od tego, gdzie występują. Osoby o nadmiernie osiadłym trybie życia, z otyłością oraz stosujące dietę ubogą w błonnik, wcześniej czy później odczują skutki swojego postępowania w postaci powiększonych i krwawiących hemoroidów. Na ból z nimi związany szczególnie narażone są również kobiety w ciąży. Osoby starsze, zwolennicy seksu analnego oraz pacjenci po przebytych operacjach krocza, także często skarżą się na problemy z nadmiernie powiększonymi hemoroidami.

Naturalne sposoby walki z dolegliwościami

źródło: canva

źródło: canva


Jeżeli nie chcesz poddawać się od razu terapii opartej na środkach aptecznych, to spróbuj złagodzić pojawiające się dolegliwości za pomocą naturalnych, domowych sposobów. Ciepła (ale nie gorąca) kąpiel, z użyciem odpowiednich olejków, będzie mieć działanie obkurczające, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Użyj do jej przyrządzenia kilku kropli olejku cytrynowego, rozmarynowego bądź lawendowego. Stosuj naprzemiennie z nasiadówkami. Możesz je wykonać w wannie, głębokim brodziku bądź misce. Do ciepłej (ale nie gorącej) wody dodaj wywar z kojącej kory dębu, kory kasztanowca bądź szałwii. Poziom wody powinien wynosić około 10 cm a czas trwania nasiadówki nie dłużej niż 10 minut. Jeżeli żylaki odbytu dokuczają Ci szczególnie mocno, spróbuj kilkunastosekundowych nasiadówek z zimną wodą, które będą przeplatane polewaniem ud, także zimną wodą. Znacznie usprawni to krążenie i pozwoli na zmniejszenie obrzęków.

Przemywanie jako kuracja uzupełniająca

źródło: canva

źródło: canva


Możesz również wykorzystać łagodzące właściwości rumianku, aloesu czy skrzypu polnego. Przemywanie takim naparem bądź wyciągiem miejsc zmienionych chorobowo, przyniesie znaczna ulgę i będzie stanowiło doskonałe uzupełnienie wspomnianych sposobów leczniczych. Miód także może okazać się pomocny, w zmniejszeniu przykrych dolegliwości. Wystarczy smarować nim odbyt po każdej kąpieli i już po kilku dniach, ulga powinna być odczuwalna. Część pacjentów chwali sobie również nasiadówki z gotowanego ziemniaka, które działają kojąco.

Dieta najlepszym domowym sposobem na hemoroidy

źródło: canva

źródło: canva

Aby uniknąć nawracania hemoroidów, warto postarać się o właściwe komponowanie diety. Obfitować powinna w owoce i warzywa oraz produkty wysokobłonnikowe. Uwaga jednak na nadmierną ilość produktów z całymi ziarnami. Ich spożywanie, zwłaszcza w okresie nasilenia objawów, może prowadzić do nadmiernego podrażnienia nabrzmiałych ścianek naczyń krwionośnych. Doprowadzi to do bolesnych krwawień podczas wypróżniania. Odpowiednio zbilansowana dieta i codzienny ruch – sprzyjający usprawnieniu pracy układu krążenia (zrezygnuj raczej z jazdy na rowerze czy jazdy konnej), to najlepszy sposób na zachowanie pełni zdrowia.

Może Cię zainteresować