Kategorie Zdrowie

Mała, gumowa kaczka pływająca w wannie może być bardzo niebezpieczna dla Twojego dziecka

Mała, żółta kaczuszka pływająca w wannie i od razu pojawia się uśmiech na twarzy Twojego maluszka. Czyż nie tak? Gumowa zabawka to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych zabawek do kąpieli dla dzieci. Aż trudno uwierzyć, że zwykła, słodka zabawka, która z zewnątrz wygląda zupełnie niewinnie, może być brzydkim kaczątkiem, które w rzeczywistości stanowi realne zagrożenie dla Twojej pociechy. Mamy tutaj na myśli ciemną stronę gumowych kaczek, której nie widzimy gołym okiem.

Postanowili zajrzeć do wnętrza gumowej kaczuszki, aby dowiedzieć się, co w sobie skrywa. Okazuje się, że jeśli przetniesz na pół gumową zabawkę, która była używana przez jakiś czas, możesz się naprawdę NIEMILE zaskoczyć

Jedną z najzabawniejszych funkcji gumowej kaczki, która skradła serca maluchów na całym świecie, jest jej niezwykła umiejętność „psikania wodą”. Chyba nie ma dziecka, które nie uśmiechnęłoby się w takim momencie! Mało kto jednak zastanawia się, co dzieje się z kaczką, gdy woda regularnie gromadzi się w jej wnętrzu?

Pxhere

Ciepłe i wilgotne powietrze w łazience stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów, które nie oszczędzą nawet uwielbianych przez dzieci zabawek. Musisz pamiętać, że wraz z upływem czasu wewnętrzna powierzchnia zabawki chcąc nie chcąc staje się coraz bardziej zanieczyszczona. Co gorsze, kiedy korzystamy z jej funkcji psikania na dziecko, wszystkie bakterie i grzyby wydostają się na naszą pociechę!

Badanie

Grupa naukowców z Eewag (Szwajcarski Federalny Instytut Nauk i Technologii Wodnych), ETH Zurich (publiczny uniwersytet badawczy w Zurychu) i University of Illinois postanowili przyjrzeć się używanej, gumowej kaczce z bliska. Przeprowadzili eksperymenty z nowymi i używanymi w domowych warunkach przez 11. tygodni zabawkami. Następnie rozcięli zabawki na pół, aby przyjrzeć się ich wnętrzu.

Wikimedia Commons

Wyniki badania

Wyniki badania mogą przerażać! Okazuje się, że używana, gumowa kaczka może zgromadzić od 5 milionów do nawet 75 milionów drobnoustrojów w postaci grzybów i bakterii na zaledwie centymetr kwadratowy wewnętrznej powierzchni.

Eawag

Opublikowano również zdjęcie wnętrza kaczki pod mikroskopem. Kolory zostały sztucznie dodane, aby podkreślić różnorodne struktury. Wygląda to naprawdę nieciekawie…

Center for Microscopy and Image Analysis, University of Zurich

Zdaniem naukowców, jednym z podstawowych czynników, który przemawiają za gromadzeniem się drobnoustrojów w zabawce, jest plastik, z którego wykonane są zabawki. Nierzadko są to materiały bardzo złej jakości, dlatego też mogą uwalniać znaczne ilości organicznych związków węgla. Wewnętrznej kondycji kaczki nie sprzyjają również dodatkowe czynniki wynikające z kąpieli – wspomniana wcześniej temperatura, wilgotność.

Mała, gumowa kaczka pływająca w wannie może być bardzo niebezpieczna dla Twojego dziecka
Piqsels

Konsekwencje

Frederik Hammes z Eewag zauważa, że używanie gumowych kaczek może mieć dwojaki wpływ na zdrowie dziecka. Z jednej strony może wzmocnić jego układ odpornościowy. Z drugiej spowodować infekcję oczu, uszy czy nawet przewodu pokarmowego. Jeśli chcemy uniknąć zagrożenia, Hammes zaleca, aby dokładnie zakleić otwór, przez który woda może przedostać się do wnętrza kaczki. Choć jest to z pewnością jakiś sposób, Hammes uważa, że produkcja zabawek wykonanych z niskiej jakości materiałów powinna zostać dokładnie uregulowana prawnie.

A jakie jest Twoje zdanie na temat gumowych kaczuszek? Pamiętaj, że niebezpieczeństwo wynikające z użytkowania gumowych kaczek w łazience tyczy się także innych zabawek, które wykonane są z podobnych materiałów.

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.piqsels.com