×

Gruźlica chroni przed COVID-19? Istotne badania

Wiemy, że przechorowanie COVID-19 daje nam ochronne w postaci przeciwciał przed ponownym zakażeniem tym wirusem. Jesteśmy wtedy tak zwanymi ozdrowieńcami. A co z innymi chorobami? Zwiększają ryzyko czy zmniejszają. Jak się okazuje gruźlica może być chorobą która minimalizuje ryzyko ponownego zakażenia. Ważne badania naukowców z Ohio w USA.

Czym jest gruźlica?

Jest bardzo znaną choroba zakaźną, która w wielu krajach niosła spustoszenie, ze względu na brak odpowiedniej opieki zdrowotnej. Chorobę wywołują prątki gruźlicy, które znajdują się na przykład w kurzu. Przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Przed wybuchem pandemii była główna przyczyną śmierci z powodu pojedynczego czynnika zakaźnego.

Według raportu wydanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2020 roku na gruźlicę zmarło 1,5 mln osób, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu do roku 2019 gdzie odnotowano 1,4 mln przypadków śmiertelnych. Te statystyki mogą być wynikiem zmniejszenia środków na walkę z tą choroba na rzecz COVID-19.

źródło: canva

źródło: canva

Czy gruźlica może wpłynąć na ryzyko zachorowania na COVID-19?

źródło: canva

źródło: canva

Na wykonanie badań w tym kierunku podjęli się naukowcy z Ohio w Stanach Zjednoczonych. W ostatnich czasach COVID-19 i gruźlica były głównymi przyczynami zgonów z powodu powikłań tych chorób na całym świecie. Jednakże mało spotykane jest aby zachorować na obie te choroby w tym samym czasie. Eksperci uważają, że szczepionka przeciwko gruźlicy może chronić również przed koronawirusem. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że przechorowanie gruźlicy może zapobiegać zakażeniu wirusem COVID-19.

Badanie polegało na zainfekowaniu dwóch różnych gatunków myszy bakterią M.tuberculosis. Następnie zostały one narażone na kontakt z wirusem powodującym COVID-19. Jak się okazało myszy chore na gruźlicę nie wykazywały objawów koronawirusa. Wynikało to prawdopodobnie z tego, że immunologiczna odpowiedź na gruźlicę zapobiegła namnażaniu wirusa w ich płucach.

Co prawda badania były przeprowadzone na myszach, jednak autorzy w przyszłości chcą powtórzyć je na ludziach. Może to całkowicie zmienić rozwój pandemii. Ponadto jak zauważono kraje z wysokim współczynnikiem zakażeń na gruźlicę mają niższy wskaźnik zakażeń na COVID-19 co dodatkowo może potwierdzać wysuniętą hipotezę naukowców.

Źródła: www.msn.com

Może Cię zainteresować