×

6 rzeczy, które warto wiedzieć na temat swojej grupy krwi. Te różnice mają spore znaczenie

Możemy wyróżnić cztery podstawowe grupy krwi: AB, A, B i 0. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między nimi? Czy wiesz, że każda grupa krwi określa kilka własnych cech danej osoby? To nie żarty. Zdaniem ekspertów każda grupa krwi charakteryzuje się unikalnymi cechami, które odróżniają ją od innych.

krwiodawcy.org

krwiodawcy.org

Co warto wiedzieć o grupie krwi?

#1 Potomstwo

Z pewnością wiesz, że dziecko dziedziczy grupę krwi po rodzicach. Dodatkowo każda grupa charakteryzuje się czynnikiem Rh, czyli obecnością antygenu D lub jej brakiem. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że blisko 85% populacji ma Rh dodatnią grupę krwi (AB+, A+, B+, 0+). Jakie to ma znaczenie dla naszego potomstwa? Jeśli ojciec i matka mają grupę krwi, w której Rh jest dodatnie, istnieje mniejsze ryzyko tego, że u dziecka wystąpią problemy zdrowotne niż w przypadku sytuacji, kiedy matka ma grupę krwi, w której Rh jest ujemne, a ojciec dodatnie.

#2 Odżywianie

Czy sposób odżywiania i grupa krwi mają wspólny mianownik? Okazuje się, że tak. Każda grupa krwi charakteryzuje się inną reakcją na niektóre pokarmy. Doskonałym przykładem jest tutaj dieta, której celem jest utrata tkanki tłuszczowej. Osoby z grupą krwi AB powinny jeść wówczas więcej warzy. Osoby z typem 0 powinny spożywać więcej białek. Grupa krwi AB powinna postawić na chude mięso i owoce morza. Osoby z grupa krwi B z kolei nie powinny zapominać o czerwonym mięsie.

#3 Stres

Masz grupę krwi 0? Istnieje spore prawdopodobieństwo, że szybko się denerwujesz. Dzieje się tak, ponieważ zwykle osoby z grupą krwi 0 mają podwyższony poziom adrenaliny. Rzutuje to także na czas, jaki potrzeba na „uspokojenie nerwów”. Zwykle potrzeba go w tym przypadku więcej.

#4 Waga

Istnieją badania, które dowodzą, że jest pewne powiązanie pomiędzy grupą krwi, a tendencją do tycia. Wykazano, że osoby z grupą krwi 0, są bardziej podatne do odkładnia się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Przeciwieństwem takiego stanu rzeczy są osoby z grupą krwi A, które raczej nie mają z tym problemów.

#5 Ciąża

Jesteś kobietą i masz grupę krwi AB? Jest duże prawdopodobieństwo, że nie będziesz mieć problemów z zapłodnieniem. Eksperci mają na to swoje uzasadnienie, które mówi, że Twoje ciało wytwarza mniej pęcherzyków.

#6 Wypadki

Osoby z ujemną grupą krwi 0 są uniwersalnymi dawcami, podczas gdy osoby z grupą krwi AB mogą przyjąć dowolną grupę krwi. Te informacje są szczególne ważne w przypadku zdarzeń, w których niezbędne jest przetoczenie krwi.

  • AB+ – może otrzymać każdą krew
  • AB- – może otrzymać 0-, B-, A-, AB-
  • A+ – może otrzymać 0-, 0+, A-, A+
  • A- – może otrzymać 0-, A-
  • B+ – może otrzymać 0-, 0+, B-, B+
  • B- – może otrzymać 0-, B-
  • 0+ – może otrzymać 0-, 0+
  • 0- – może otrzymać 0-

Warto wiedzieć

Grupa krwi jest stałą cechą danego człowieka. Stabilizuje się ok. 2. roku życia i już się nie zmienia. Zmiana grupy krwi może nastąpić (nie musi) po przeszczepieniu szpiku kostnego – nowy szpik wytwarza wówczas krwinki czerwone z antygenami dawcy.

Źródła: zdroweporadniki.pl
Fotografie: pl.freepik.com

Może Cię zainteresować