×

Nowe badanie: grupa krwi może wpływać na przebieg zakażenia COVID-19

COVID-19 wciąż stawia przed nami wiele pytań. Jedno z nich brzmi, dlaczego jedni przechodzą chorobę zupełnie bezobjawowo, a inni toczą z zakażeniem walkę na śmierć i życie, choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że mają takie same szanse? Magazyn naukowy „Blood Advanced” opublikował niedawno wyniki badań, z których wynika, że wpływ na przebieg zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 może mieć grupa krwi.

Czy to oznacza, że pewna grupa krwi jest odporniejsza na zakażenia?

Badanie, które miało dać odpowiedź na pytanie, czy grupa krwi może wpływać przebieg zakażenia COVID-19

Analizy zostały przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Hematologii (ASH) na próbie ponad 470 tysięcy zainfekowanych COVID-19 osób w Danii. Wyniki były zaskakujące! Okazało się, że osoby z grupą krwi 0 nie tylko rzadziej zapadały na cięższe formy zakażenia, ale także cechowały się mniejszym prawdopodobieństwem zakażenia.

Aby wyniki badań przeprowadzonych przez ASH były jeszcze bardziej wiarygodne, zestawiono je z wynikami ponad 2,2 mln zakażonych osób z całego świata. Co się okazało? Wcześniej wyciągnięte wnioski zostały potwierdzone.
Potwierdzono, że osoby z grupą krwi 0 mają zwykłe łagodniejszy przebieg choroby, są mniej narażone na wystąpienie różnego rodzaju powikłań, a także cechują się mniejszym prawdopodobieństwem zakażenia.

Zaletą tych badań jest fakt, że zostały one przeprowadzone na bardzo dużej próbie badawczej oraz, że potwierdzają istniejące wcześniej przypuszczenia, że grupa krwi ma wpływ na przebieg zakażenia – tłumaczy Cristina Arbona z Hiszpańskiego Towarzystwa Hematologii i Hemoterapii (SEHH)

Pozostałe grupy krwi

Podczas badania przeprowadzonego w szpitalu w Vancouver w Kanadzie zauważono, że częściej koronawirusem SARS-CoV-2 zakażają się osoby z grupą krwi A i B. Znacznie częściej ciężej przechodzą także chorobę i umierają. Zdecydowaną większość ofiar stanowili pacjenci z grupami krwi A oraz AB.

Co przemawia za tym, że osoby z grupą krwi 0 są odporniejsze na koronawirusa?

Zdaniem naukowców istotną rolę mogą odgrywać w tym przypadku obecne w grupie krwi 0 przeciwciała anty-A i anty-B.

Nie tylko grupa krwi

Oczywiście w przebiegu zakażenia kluczową rolę odgrywa nie tylko grupa krwi, ale także i przede wszystkim inne schorzenia, na które cierpi pacjent, jak chociażby nadciśnienie tętnicze czy otyłość. Nie bez znaczenia jest również wiek chorego – szacuje się, że z powodu zakażeniem COVID-19 umiera jedna na pięć zakażonych osób w wieku powyżej 80. lat.

Czy wiesz, że…

Grupa krwi może powiedzieć Ci o tym, dlaczego tyjesz i jakie choroby możesz mieć w przyszłości?

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować