Kategorie Zdrowie

Drastyczny wzrost zgonów wśród osób 65+. Globalne ocieplenie zbiera śmiertelne żniwo

Od momentu rozpoczęcia regularnych pomiarów w 1850 roku aż 12 spośród ostatnich 13 lat było najcieplejszymi w historii pomiarów. Przypadek? Cóż, jest to bardzo mało prawdopodobne. Eksperci przyczyny doszukują się w globalnym ociepleniu, które nieustannie postępuje i zaczyna zbierać coraz bardziej ponure żniwo, zwłaszcza wśród seniorów. Z raportu opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie medycznym „The Lancet” czytamy, że wysokie temperatury spowodowały wzrost zgonów u osób powyżej 65. roku życia aż o 50%!

Niszczycielskie skutki globalnego ocieplenia

Globalne ocieplenie to krótko mówiąc wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi. Wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic złego, zwłaszcza, jeśli żyjemy w klimacie umiarkowanym. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom, bowiem prawda jest diametralnie inna. Badacze od lat alarmują o tragicznych skutkach, jakie mogą wywołać zmiany klimatyczne, jeśli nic nie zrobimy w tym kierunku, aby to zmienić.

Animacja przedstawia zmiany temperatury powierzchni Ziemi w latach 1880–2017 w stosunku do średniej z lat 1951–1980. Niebieskie odcienie oznaczają temperatury niższe, czerwone wyższe

Globalne ocieplenie. Świat nauki alarmuje

220 przodujących czasopism na każdym kontynencie i 50 specjalistycznych magazynów akademickich BMJ opublikowało raport, które ujrzał światło dzienne w czasopiśmie „The Lancet”.

Zmiany klimatyczne niosą za sobą wiele bardzo poważnych zagrożeń. Ekstremalnie wysokie temperatury, niszczące zjawiska pogodowe, które coraz częściej mają miejsce w różnych zakątkach świata, czy powszechna degradacja podstawowych ekosystemów to tylko niektóre z nich.

Drastyczny wzrost zgonów wśród osób 65+. Globalne ocieplenie zbiera śmiertelne żniwo
Pixabay

Globalne ocieplenie najbardziej dotyka mniejszości etniczne, najbiedniejsze społeczności, rolnictwo, ludzi z problemami zdrowotnymi, a także osoby starsze, dla których wysokie temperatury potrafią być zabójcze. Potwierdzeniem tych słów jest raport opublikowany w magazynie „The Lancet”, z którego dowiadujemy się, że „śmiertelność związana z upałami wśród osób powyżej 65. roku życia wzrosła o ponad 50 proc. w ciągu ostatnich dwóch dekad”.

Wyższe temperatury spowodowały zwiększone odwodnienie i utratę funkcji nerek, nowotwory dermatologiczne, infekcje tropikalne, niekorzystne skutki dla zdrowia psychicznego, powikłania ciąży, alergie oraz zachorowalność i śmiertelność sercowo-naczyniową i płucną – alarmują naukowcy

Drastyczny wzrost zgonów wśród osób 65+. Globalne ocieplenie zbiera śmiertelne żniwo
Pixabay

Walka z globalnym ociepleniem

Konieczne są zmiany. Zmiany polegające na przekształceniu funkcjonowania społeczeństw i gospodarek, na które składa się m.in. przeprojektowanie systemów transportowych, miast, produkcji, dystrybucji i systemów opieki zdrowotnych. Oczywiście potrzebne są do tego ogromne nakłady finansowe, dlatego eksperci zwracają uwagę, że obecna sytuacja wymaga przede wszystkim działań krajów bogatych w celu zmniejszenia konsumpcji i wsparcia reszty świata.

W szczególności kraje, które w nieproporcjonalny sposób doprowadziły do kryzysu środowiskowego, muszą zrobić więcej, aby pomóc krajom o niskich i średnich dochodach budować czystsze, zdrowsze i bardziej odporne społeczeństwa

Gra bez dwóch zdań jest jednak warta świeczki. Choć czasu jest coraz mniej, a im później zaczniemy walczyć ze zmianami klimatycznymi, tym zdecydowanie ciężej będzie odwrócić los świata, specjaliści są przekonani, że skumulowane siły w walce z globalnym ociepleniem w perspektywie czasu przełożą się na ogromne korzyści ekonomiczne i zdrowotne.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: The Lancet, as.com