Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianie

GIS wycofuje z Biedronki popularny produkt marki Kraina Wędlin. Może być bardzo niebezpieczny

Główny Inspektorat Sanitarny stoi na straży zdrowia publicznego. Co jakiś czas docierają do nas informacje o możliwym niebezpieczeństwie, jakie może nieść za sobą spożycie produktu. Tak jest również tym razem. GIS przestrzega bowiem przed kupowaniem „Mielonki tyrolskiej” marki Kraina Wędlin, która jest sprzedawana w sieci sklepów Biedronka. Okazuje się, że spożycie popularnego produktu może nieść za sobą śmiertelne niebezpieczeństwo!

Główny Inspektorat Sanitarny

Rosną Głównego Inspektoratu Sanitarnego jest nadzorowanie, koordynowanie i wytyczanie kierunku działań organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Finalnie wszelkie działania mają na celu zapobiegać i zminimalizować negatywne skutki zdarzeń dotyczących zdrowia publicznego. GIS w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa sanitarnego ma prawo do podjęcia działań zapobiegawczych lub wykonania czynności kontrolnych.

Wycofanie „Mielonki tyrolskiej” marki Kraina Wędlin

Inspekcja Weterynaryjna w jednej z partii „Mielonki tyrolskiej” marki Kraina Wędlin wykryła bakterię z gatunku Listeria monocytogenes. Bardzo groźną bakterię dla ludzkiego zdrowia, a w wielu przypadkach nawet życia, może prowadzić do: wysokiej gorączki, wymiotów, biegunki, bólu stawów i mięśni, drgawek czy czasowej utraty przytomności. W przypadku gdy bakteria nie zostanie w porę zdiagnozowana może prowadzić do znacznie większych problemów zdrowotnych, jak chociażby zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia wsierdzia czy sepsy. Objawy najczęściej pojawiają się ciągu kilku pierwszych dni od momentu zjedzenia zainfekowanego bakterią produktu.

Szacuje się, że aż 20-30% przypadków infekcji bakterią prowadzi do śmierci. To chyba najlepszy dowód na to, jak poważne zagrożenie może dla nas stanowić.

Ze względu na bezpieczeństwo konsumentów GIS podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu produktów i zniszczeniu feralnej partii. Jej szczegóły podajemy poniżej:

  • Produkt: Mielonka tyrolska, Kraina Wędlin, 270 g
  • Numer partii: 02035S
  • Termin przydatności do spożycia: 11.08.2020 i 12.08.2020
  • Producent: SOKOŁÓW” S.A. Oddział w Sokołowie Podlaskim, Aleja 550-lecia 1,
    08-300 Sokołów Podlaski, weterynaryjny numer identyfikacyjny: 14290201
  • Dystrybutor: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-410 Kostrzyn
Facebook 

Zalecenia dla konsumentów

Nie należy spożywać produktu „Mielonka tyrolska” oznaczonego numerem partii i termianmi przydatności do spożycia wskazanymi w komunikacie. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktów objętych komunikatem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła: gis.gov.pl