Kategorie Zdrowie

GIF wycofuje leki, które stosuje tysiące Polaków. Koniecznie zwróć je, jeśli masz je w domu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny postanowił wycofać z obrotu partii leków uspokajających i leków na nadciśnienie. Jeśli masz je w swojej apteczce, możesz zwrócić je do apteki.

Leki wycofane z obrotu przez GIF

Główny Inspektorat Farmaceutyczny, którego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom poprzez sprawowanie nadzoru i kontroli nad wytwarzaniem i obrotem produktów leczniczych, zdecydował się wycofać z obrotu lek nasenny o nazwie Nasen, a także produkt leczniczy stosowany przy leczeniu nadciśnienia tętniczego Furosemidum Polfarmex.

gov.pl

Skąd taka decyzja?

W opakowaniach wspomnianych produktów znalazły się pojedyncze blistry innych leków. I tak oto w leku nasennym Nasen stwierdzono obecność Furosemidum Polfarmex, podczas gdy w opakowaniach Furosemidum Polfarmex znalazły się blistry leku Nasen. Decyzja Głównego Inspektoratu Sanitarnego wydaje się być jak najbardziej zrozumiała zważywszy na fakt, że przypadkowe zażycie produkty o innym działaniu, zamiast produkty, który jest nam niezbędny, może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet i życia.

Wikipedia

O których partiach produktów mowa?

GIF podał, że chodzi o konkretne partie leków:

  • Furosemidum Polfarmex (Furosemidum), tabletki 40 mg, numer serii: 020320, termin ważności: 03.2023, podmiot odpowiedzialny: Polfarmex S.A. z siedzibą w Kutnie
  • Nasen (Zolpidemi tartras), tabletki powlekane 10 mg, numer serii: 020320, termin ważności: 03.2023, podmiot odpowiedzialny: Polfarmex S.A. z siedzibą w Kutnie

Ważne

Jeśli więc masz w domu któryś z leków, koniecznie sprawdź, czy opakowanie należy do opakowań z wycofanych serii. W sytuacji, gdy okaże się, że lek należy do partii ww. serii, Główny Inspektorat Farmacetutyczny apeluje o natychmiastowy zwrot do apteki, gdzie zostaną zwrócone pieniądze za zakupiony produkt. Jednocześnie w celu kontynuowania terapii powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Źródła: www.gov.pl
Fotografie: www.gov.pl