Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźne

GIF ostrzega przed lekami na koronawirusa: „Mogą być one przedstawiane jako…”

W czasach, gdy kolejne firmy są zamykane, a ludzie nie pracują, są tacy, którzy postanowili dorobić się na stresie, lęku lub niewiedzy innych. Nie chodzi już tutaj o maseczki czy rękawiczki, których ceny wzrosły nawet o kilkaset procent, ale wprowadzenie do sprzedaży preparatów mających za zadanie zapobiegać czy nawet leczyć COVID-19. Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) ostrzega, aby nie dać się oszukać.

Komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

23 marca na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pojawił się komunikat, a jednocześnie apel, aby „zachować szczególną ostrożność, kupując preparaty prezentowane przez sprzedawców jako te, które zapobiegają, łagodzą, diagnozują lub leczą COVID-19”. GIF ostrzega, że mogą być one prezentowane jako suplementy diety lub też inne produkty, które mają być rzekomymi lekami, wyrobami medycznymi czy też szczepionkami mającymi na celu uchronić nas lub też wyleczyć z COVID-19.

Stosowanie tych produktów może prowadzić do opóźnień w uzyskaniu właściwej diagnozy i w leczeniu COVID-19, jak i innych schorzeń. Mogą one również powodować przerwanie odpowiedniego leczenia przez pacjentów, prowadząc do zagrożenia zdrowia i życia

state.gov

GIF apeluje, aby nie kupować „leków” niewiadomego pochodzenia w siec. Tyczy się to zwłaszcza produktów wystawianych na różnego rodzaju aukcjach czy też zakupów od prywatnych sprzedawców. Oszuści żerują na niewiedzy i ogólnej panice wśród społeczeństwa, a wykorzystując naiwność ludzi sprzedają produkty, których skuteczność i bezpieczeństwo nie jest potwierdzone badaniami.

Zalecenia Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zapobiegania, diagnostyki i leczenia COVID-19 prosimy postępować zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego lub skorzystanie z infolinii 800 190 590 – podaje w komunikacie GIF

Wikipedia

Badania nad lekiem wciąż trwają

Kiedy powstanie szczepionka przeciwko koronawirusowi? To pytanie, na które odpowiedzi oczekuje miliony ludzi na całym świecie.

Mamy mnóstwo odwiedzin, zapytań. Bardzo ciężko jest się opędzić od mediów – podkreśla Polka, doktor Mariola Fotin-Mleczek, która jest szefową wszystkich naukowców pracujących nad szczepionką przeciwko koronawirusowi w firmie biotechnologicznej CureVac

Pierwsze testy kliniczne nowej szczepionki mają rozpocząć się już na początku czerwca. Więcej na ten temat TUTAJ. Tymczasem lekarze robią, co w ich mocy, aby pomóc potrzebującym. Ich zadaniem jest przede wszystkim utrzymanie danej osoby w takiej kondycji, aby doszło do samowyleczenia. Specjaliści w tym celu łagodzą objawy choroby, a kiedy jest taka konieczność, wspomagają proces oddychania chorego za pomocą respiratora.

Na dzień dzisiejszy liczba zakażonych COVID-19 na całym świecie wynosi 392 780.

Źródła: www.fakt.pl