×

Geranium (anginka) – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Ma kilka nazw – geranium, anginka bądź pelargonia pachnąca. Roślina ta dawniej była często spotykana na domowych parapetach. Dziś możemy dostrzec ją głównie u naszych babć albo miłośników kwiatów. To duża szkoda, gdyż oprócz swojego cudownego cytrynowego zapachu posiada również szereg drogocennych właściwości leczniczych.

Słów kilka o tej niesamowitej roślinie

canva

canva

Anginka skradła serca ludzi ze względu na swój niesamowity zapach, który uwalniał się za każdym razem, gdy ktoś delikatnie poruszył jej liśćmi. Z pewnością nie był to jedyny powód dla którego cieszyła się tak dużym uznaniem. Niewątpliwie zachwyca również swym wyglądem. Piękne rozłożyste liście i delikatne różowo-fioletowe kwiaty. Tak właśnie wygląda geranium w czasie rozkwitania. Co więcej jej właściwości lecznicze zyskują coraz więcej uznania ziołolecznictwa.

Każdy może skorzystać z dobrodziejstw pelargonii pachnącej

Jest to prawdziwy superhero wśród roślin. Z jej właściwości korzystali już nasi przodkowie. W jakich schorzeniach możemy z niej skorzystać?

– poprawia jakość powietrza
– ma właściwości przeciwbakteryjne
– redukuje obrzęki błon śluzowych nosa w czasie kataru
– działa przeciwzapalnie
– uśmierza ból głowy i nerwobóle
– łagodzi obrzęk i swędzenie po ukąszeniach owadów
– zmniejsza ból zęba
– relaksuje i odpręża
– odstrasza insekty
– osłabia infekcje dróg oddechowych
– łagodzi ból gardła

Sposób na zastawanie geranium przy zapaleniu ucha i nie tylko

Głównym składnikiem leczniczym tej rośliny są jej liście oraz olejek. Po preparat zawierający olejek z pelargonii pachnącej możemy udać się do sklepu zielarskiego lub zrobić go samodzielnie. Ma swoje zastosowanie w czasie infekcji tj. przeziębieniu lub grypie. Można użyć go przy inhalacji bądź przygotować gorącą kąpiel z użyciem tego aromatu.

Wyciąg z Geranium można także dodawać do balsamów i kremów do ciała. W ten sposób zmniejszy się widoczność blizn. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym rozcieńczeniu olejku.

Jeżeli chcemy złagodzić swędzenie i obrzęk po ukąszeniu owadów, najlepszym sposobem będzie zmiażdżenie kilku listków i przyłożenie ich w miejsce ugryzienia.

canva

canva

Ponadto anginka świetnie sprawdzi się w złagodzeniu zapalenia ucha. Należy zerwać listek geraniu, zwinąć go „rurkę” i częściowo wsadzić do ucha. Po 15 minutach powinniśmy poczuć znaczną poprawę.

Źródła: poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/geranium-anginka-czyli-pelargonia-pachnaca-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-aa-p9nY-ZDAJ-igBL.html?utm_source=facebook&utm_medium=post_red&utm_campaign=pz_fb

Może Cię zainteresować