Genialny wynalazek, który ratuje życie seniorów. Zrobił go wnuk zmartwiony stanem zdrowia babci
Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera i inne formy demencji, często cierpią na problemy z odwodnieniem z różnych powodów.
Jednym z nich jest po prostu zapoznanie o piciu wody lub miejscu, gdzie ona się znajduje. Inni zapominają, że jej picie jest konieczne. Jeszcze inni mogą nawet zapomnieć, jak pić wodę lub jak ją połknąć.
Pacjenci, którzy cierpią na dysfagię – trudność w połykaniu – często mają trudności z połknięciem płynów i wymagają środków zagęszczających, aby pomóc im uzyskać nawodnienie, którego potrzebują.
Żadna z obecnych metod nie zapobiegnie śmierci osób z demencją, ponieważ obecnie nie ma lekarstwa na ten problem
Jednak kreatywność dzięki technice, może pomóc ludziom z problemami z utratą pamięci.
Młody człowiek Lewis Hornby zauważył, że jego babcia, która cierpi na demencję, nie miała wystarczającej ilości płynów w organizmie i zdecydowała się wymyślić coś, co ułatwiłoby jej dostarczenie płynów, których potrzebowała
Użył więc narzędzi deprywacji sensorycznej, aby lepiej zrozumieć problem. Rozmawiał z psychologiem, spędził tydzień w domu opieki, a także skonsultował się z lekarzami.
Postanowił stworzyć nawilżający produkt, który testował w domu opieki
„U osób z demencją, objawy odwodnienia często błędnie przypisuje się ich stanowi podstawowemu, co oznacza, że łatwo mogą zostać niezauważone, dopóki nie stanie się zagrożeniem dla życia.” – napisał Hornby na swojej stronie internetowej.
Mniej więcej rok temu moja babcia niespodziewanie przewieziona do szpitala okazała się być poważnie odwodniona. Na szczęście po 24 godzinach na płynach dożylnych powróciła do normalnego życia i do dziś cieszy się dobrą jakością życia.
Tym, co Hornby wymyślił, były jaskrawo kolorowe kulki wielkości płynu, które łatwiej przełknąć niż wodę, ale tak samo nawilżające. Krople są wykonane z 90% wody z czynnikami żelującymi i elektrolitami, aby wspomóc hydratację
Krople nie wymagają żadnych naczyń, są mocne i łatwe do uchwycenia, nie pozostawiają resztek na dłoniach. Opakowanie nie wygląda jak jakiekolwiek urządzenie medyczne, więc nie jest groźne. Zamiast tego wygląda jak zachęcające pudełko cukierków!
Hornby odkrył, że ludzie z demencją od razu traktują kolorowe galaretki jako ucztę i chętnie je zjedzą, nawet jeśli normalnie odrzuciliby inne rodzaje jedzenia lub napojów
„Babcia zjadła 7 żelków w 10 minut” mówi szczęśliwy Hornby.
Hornby również dokładnie przemyślał opakowanie swojego produktu
Przezroczyste plastikowe pudełko pozwala pacjentom zobaczyć kolorowe przysmaki bez podnoszenia pokrywy, dzięki czemu łatwiej je znaleźć. W rogu opakowania znajduje się specjalny uchwyt, dzięki któremu użytkownicy mogą otworzyć pokrywę bez problemu.
Produkt zdobył nagrodę Helen Hamlyn Design Award, nagrodę Snowdon Award dla niepełnosprawnych oraz nagrodę DESIRE School for Design dla Dyson School of Social Impact
Są testowane w innych domach opieki w Wielkiej Brytanii, a Hornby ma nadzieję, że wkrótce zrobi więcej badań i rozpocznie produkcję swojego produktu.