×

7 faktów i mitów o piciu alkoholu i uciążliwym kacu, który może pojawić się kolejnego dnia

Nie ulega wątpliwości, że jedynym pewnym i skutecznym sposobem na uniknięcie kaca jest… unikanie alkoholu. Jeśli jednak alkohol mówi do Ciebie „wypij mnie”, a Ty nie potrafisz mu się oprzeć, istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby następnego dnia poczuć się lepiej.

Nigdy nie miałeś kaca?

Czasopismo „Current Drug Abuse Reviews” napisało w 2018 roku, że osoby, którzy twierdzą, że są na kaca odporni i takie objawy jak bóle głowy, nudności, bóle brzucha czy wymioty są im obce, prawdopodobnie nigdy nie wypili wystarczająco dużo alkoholu, aby przekonać się, czym jest prawdziwy kac. Każdy, kto doświadczył tego „uczucia”, wie jak uciążliwy potrafi być. Co więcej, zdaniem National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) nie ma sprawdzonego i uniwersalnego sposoby na wyleczenie kaca. Organizm potrzebuje najzwyczajniej w świecie czasu, aby się zregenerować.

7 faktów i mitów o kacu

#1 Fakt: Ekstrakty roślinne mogą złagodzić objawy kaca

Badanie opublikowane w kwietniu 2020 r. w czasopiśmie „BMJ Nutrition, Prevention and Health” wykazało, że osoby, które przyjęły kombinację ekstraktów roślinnych, zgłaszały mniej dotkliwe bóle głowy i nudności.

#2 Fakt: Ciemne alkohole mogą bardziej nasilić objawy kaca

Ciemniejszy alkohol zawiera więcej związków zwanych kongenerami, które są wytwarzane podczas procesu fermentacji i mogą potęgować objawy kaca.

#3 Fakt: Napoje gazowane charakteryzują się większym tempem wchłaniania alkoholu

Świętujesz pijąc szampana? Pij go powoli i z umiarem. Badania z lipca 2003 roku i października 2007 roku wykazały, że nasycenie dwutlenkiem węgla może zwiększyć tempo wchłaniania alkoholu, co może rzutować na szybsze zatrucie alkoholowe.

#4 Fakt: Witamina B3 i cynk pomagają zwalczyć kaca

Gdybyśmy mieli wymienić suplementy, które pomagają w walce z kacem, byłaby to witamina B3 i cynk. Badania opublikowane w sierpniu w 2019 roku w czasopiśmie „Journal of Clinical Mecidine” wykazało, że kwas nikotynowy (witamina B3) i cynk znacznie zmniejszyły nasilenie kaca u 23 zdrowych, pijących dzień wcześniej osób.

#5 Fakt: Picie alkoholu wraz z dietetycznymi napojami gazowanymi sprawia, że upijamy się szybciej

Pijesz rum z dietetyczną Colą? Może warto rozważyć wymianę Coli. Badanie opublikowane w kwietniu 2013 roku w czasopiśmie „Alcoholism: Clinical and Experimental Research” wykazało, ze osoby, które piły wódkę zmieszaną ze sztucznie słodzonym napojem bezalkoholowym, odnotowały wyższe stężenie alkoholu we krwi niż osoby, które piły ten sam alkohol z napojem słodzonym cukrem. Jak to wytłumaczyć? Prosto rzecz ujmując, organizm ludzki traktuje cukier jako jedzenie. Picie alkoholu z napojem dietetycznym jest więc podobne do picia na pusty żołądek.

#6  Mit: Możesz wziąć środek przeciwbólowy przed pójściem spać, aby zapobiec kacu

Takie rozwiązanie jest nie tylko nieskuteczne w zapobieganiu kacowi, ale może być także szkodliwe. Według NIAAA przyjmowanie leków przeciwbólowych w połączeniu z alkoholem może spowodować uszkodzenie wątroby.

#7 Mit: Picie napoju izotonicznego przed położeniem się spać może nie dopuścić do kaca

Niektórzy uważają, że wypicie napoju izotonicznego z bogatego w różnego rodzaju elektrolity przez pójściem spać pomoże zapobiec kacowi. Zdaniem NIAAA istnieje bardzo niewiele dowodów na to, aby ta metoda mogła być skuteczna. Elektrolity – sód, wapń, potas, chlorek, fosforan, magnez – są minerałami występującymi we krwi, moczu, tkankach i innych płynach ustrojowych. Pomagają przenosić składniki odżywcze do komórek i tkanek, a także wspomagają pracę układu nerwowego, pracę mięśni, serca i mózgu. Odwodnienie, do którego może doprowadzić wypicie dużej ilości alkoholu, może zaburzyć całą gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Wbrew więc powszechnemu przekonaniu, że picie elektrolitów może pomóc zmniejszyć objawy nasilającego się kaca, badania coraz częściej dowodzą, że wcale tak nie jest.

Poznaj 4 domowe sposoby na kaca, które cieszą się dużym uznaniem.

Źródła: www.everydayhealth.com
Fotografie: pl.freepik.com

Może Cię zainteresować