×

Fakty i mity na temat alergii. Mało kto wie, że możliwa jest nawet alergia na wodę

Badania epidemiologiczne sprzed dwóch lat pokazują, że ponad 40 proc. Polaków cierpi na jakieś schorzenia alergiczne. 10 proc. z nich stanowią te poważniejsze schorzenia, takie jak: astma, atopowe zapalenie skóry lub ciężkie zapalenie alergiczne nosa i zatok. Alergia, zwłaszcza w przypadku tych 10% osób, potrafi być bardzo uciążliwa. Nie prawdą jest jednak, że alergikowi nic nie wolno i nie ma na nią skutecznego lekarstwa.  Prawdą natomiast jest, że niemal każdy dorosły Polak w ciągu swojego życia dozna przynajmniej jednego epizodu reakcji alergicznej. W związku z wszelkimi nieścisłościami dotyczącymi alergii, postanowiliśmy obalić wszelkie mity w tym temacie i przedstawić fakty.

Czym jest alergia?

Alergia jest uważana za najczęściej występującą dolegliwość współczesnego świata. Czym więc jest w rzeczywistości alergia? Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny czynnik, który jest odbierany przez układ odpornościowy jako coś, co mu zagraża. W konsekwencji dochodzi do niepożądanej reakcji, której celem jest neutralizacja zagrożenia, czyli wydalenie alergenu z organizmu. U zdrowych osób alergeny nie powodują żadnych objawów ani uczulenia.

Nie bez powodu poruszamy temat alergii właśnie teraz. Maj, czerwiec i lipiec to miesiące, kiedy pylą w zasadzie wszystkie rośliny. To właśnie wiosną i latem alergicy cierpią najbardziej, dlatego postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego problemu.

Fakty i mity na temat alergii

MIT: Alergia to choroba wieku dziecięcego

Alergie, a zwłaszcza alergie pokarmowe zwykle pojawiają się już w wieku dziecięcym. Nie jest to jednak regułą. Pierwsze epizody alergii mogą ujawnić się również u osób dorosłych. Przykładem może być alergia na słońce czy alkohol.

MIT: Reakcja alergiczna zawsze pojawia się od razu po kontakcie z alergenem

Reakcja alergiczna może być natychmiastowa (reakcja alergiczna typu I) lub uzewnętrzniać się dopiero po pewnym czasie od kontaktu z alergenem – nawet do 72 godzin (reakcja alergiczna typu IV). Przykładem alergii, która ujawnia się dopiero do kilkudziesięciu godzinach może być kontaktowe zapalenie skóry.

FAKT: Skłonności alergiczne mogą być dziedziczone

Wykazano, że skłonności do alergii dziedziczy od 40 do nawet 80% chorych. Dziedziczenie to jednak tylko jedna z możliwych przyczyn alergii. Pozostałe to styl życia, a także czynniki środowiskowe.

MIT: Z każdej alergii się wyrasta

To nie prawda, choć nie można tego wykluczyć. Wszystko zależy bowiem od rodzaju alergii. Przykładem alergii, z której możemy wyrosnąć, są przede wszystkim objawy alergii pokarmowej. Znacznie inny może być z kolei przebieg alergii na roztocza, która może się nasilać, a nawet prowadzić do rozwoju astmy.

FAKT: Nadmiar higieny może doprowadzić do rozwoju alergii

Potwierdzeniem tej tezy jest m.in. fakt, że alergie dotykają zwłaszcza mieszkańców krajów rozwiniętych, podczas gdy w krajach uboższych nie występują praktycznie wcale. Nadmierne dbanie o higienę przekłada się na redukcje ilości bakterii, które znajdują się na naszej skórze i błonie śluzowej. Finalnie mamy więc ograniczony kontakt z różnego rodzaju pasożytami i patogenami. W konsekwencji organizm zwraca się przeciwko cząsteczkom neutralnym, takim jak pyłki roślin, składniki kurzu domowego czy wydzieliny gruczołów zwierząt. Styczność z nimi we wspomnianym przypadku może prowadzić do reakcji alergicznych.

MIT: Różne alergie dają takie same objawy

Nic bardziej mylnego. Objawy różnią się w zależności od rodzaju alergii. Dla przykładu, do objawów alergii na roztocza zaliczamy przede wszystkim zatkany nos, spływającą po gardle wydzielinę czy duszności. W przypadku alergii pokarmowej będzie to najczęściej pokrzywka, nudności, wymioty lub biegunka. W przypadku alergii na sierść zwierząt najczęściej jest to łzawienie oczu, katar lub duszności. Różnice są więc znaczące.

MIT: Wystarczy regularnie przyjmować leki, aby zmniejszyć objawy alergii

Jeśli chcemy pokonać alergię, konieczne jest nie tylko odpowiednie leczenie, ale również unikanie konkretnych alergenów. Dla przykładu, osoba mająca alergie pokarmową w porozumieniu ze specjalistą powinna wyeliminować z diety uczulające składniki.

FAKT: Możliwa jest alergia na wodę

Alergia na wodę naprawdę istnieje. To niewiarygodne zważywszy na fakt, że ta znajduje się w każdej komórce ludzkiego ciała. Na świecie odnotowano dotychczas blisko 100 przypadków alergii na wodę.

MIT: Żaden alergik nie powinien posiadać zwierząt

To kolejny mit. Grunt to zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad higieny. Nie mniej jednak posiadanie zwierzaka warto uzgodnić z lekarzem alergologiem, ponieważ w przypadku niektórych osób nie jest to wskazane. Warto mieć również na uwadze, że wyróżniamy gatunki i rasy zwierząt, które są bezpieczniejsze dla alergików.

FAKT: Alergia może zabić

Brzmi groźnie, aczkolwiek to prawda. Alergia może wywołać gwałtowną, uogólnioną reakcję organizmu, tzw. wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić do śmierci. Wstrząs anafilaktyczny występuje zwykle w ciągu pół godziny do kilku godzin od kontaktu z alergenem i objawia się nagłym pogorszeniem samopoczucia, kołataniem serca, nudnościami, kaszlem, bólem głowy lub nagłym spadkiem ciśnienia. Osoba, u której podejrzewa się wstrząs anafilaktyczny, musi jak najszybciej otrzymać zastrzyk z adrenaliny.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie:

Może Cię zainteresować