×

Korzystasz z tradycyjnej myszki komputerowej przez wiele godzin dziennie? Lepiej ją zmień!

Szacuje się, że obecnie 81,4 mln osób w Europie (36%) i 5,2 mln w Polsce (33%) pracuje w środowisku biurowym. Te liczby świadczą tylko o jednym: ogromna część społeczeństwa prowadzi siedzący tryb życia. Jeśli zaliczasz się do tego grona, musisz być świadomy tego, że Twoje zdrowie jest zagrożone. Zagrożone prawdopodobniej bardziej niż myślisz.

Zespół cieśni nadgarstka

Czy wiesz, że wielu pracowników biurowych cierpi na tzw. zespół cieśni nadgarstka. Uporczywe schorzenie występuje zwykle po 40 roku życia, zwłaszcza u kobiet. Przyczyną problemu jest częsta i długotrwała praca z myszką. Zespół cieśni nadgarstka bardzo często objawia się bólem ramienia, barku, dłoni lub drętwieniem w obrębie 1-3 palca ręki. W niektórych przypadkach potrafi prowadzić do ciągłego uczucia zmęczenia, co może być bardzo mylące – w końcu co może mieć wspólnego przedramię i nadgarstek ze zmęczeniem?

<a href=Youtube">

Youtube

Zmień tradycyjną myszkę na pionową myszkę ergonomiczną

Być może część z Was nie wie, że jest coś takiego jak pionowa myszka ergonomiczna. Jest i jak się okazuje, jest dużo lepszym, a przede wszystkim bezpieczniejszym dla naszego zdrowia i samopoczucia rozwiązaniem niż myszka tradycyjna.

<a href=Youtube">

Youtube

Podstawowym zadaniem i zaletą myszki pionowej jest jej ergonomiczna konstrukcja. To nie wymysł techniki, który ma służyć tylko i wyłącznie estetyce myszki. Myszy tego rodzaju powstają, by dać odetchnąć nadgarstkom, które każdego dnia są nadwyrężane podczas korzystania z tradycyjnych myszy poprzez wymuszanie nienaturalnego ułożenia dłoni. Dobrze zaprojektowana, pionowa mysz nie spowoduje więc zwyrodnienia w postaci zespołu cieśni nadgarstka, a co więcej pozwoli wrócić do dobrej kondycji nadgarstkowi, który już został nadwyrężona. Z resztą nie tyczy się to samego nadgarstka. Inaczej ułożona ręka będzie miała pozytywne przełożenie na pracę i funkcjonowanie całego ramienia.

<a href=amazon.co.uk">

amazon.co.uk

Oprócz korzyści zdrowotnych, jakie często niesie za sobą ergonomiczna myszka pionowa, warto zwrócić uwagę także na jej design. Tego typu myszka często wygląda bardzo nowocześnie i nietypowo, co z pewnością zwróci uwagę gadżeciarzy.

<a href=Youtube">

Youtube

Myszka pionowa nie dla każdego?

Tak. Myszka pionowa nie będzie idealnym wyborem dla każdej osoby. Nie nadaje się ona do grania w gry, które wymagają szybkich reakcji. Wykonanie za jej pomocą dokładnych ruchów będzie bowiem znacznie bardziej utrudnione.

Pionowa mysz nie sprawdzi się również w dłoni grafika, którego praca wymaga precyzji. W przypadku pionowych myszek nie trudno o niedokładne kliknięcia, które w przypadku tego rodzaju pracy mogą mieć kluczowe znaczenie.

Przy zakupie ergonomicznej myszki pionowej musisz zwracać uwagę na jej konstrukcję. Tanie, źle wykonane myszki mogą nie wspierać Twojego nadgarstka, a jedynie zmieniać rodzaj jego obciążenia. Jeśli więc chcesz zmienić myszkę, kieruj się opiniami osób, które dokonały już tego typu zakupu. Czasami warto zapłacić kilka złotych więcej, a Twój nadgarstek i całe ramię z pewnością Ci za to podziękują!

Pamiętaj, to myszka powinna dopasowywać się do Twojej dłoni, a nie dłoń do myszki. Tylko w ten sposób odciążysz ramię i zapewnisz sobie bardziej naturalny ruch nadgarstka.

Źródła: brightside.me, www.youtube.com
Fotografie: Youtube (miniatura wpisu), www.youtube.com

Może Cię zainteresować