Kategorie Zdrowie

Groźna choroba dotarła do Polski, zachorowania dotyczą dzieci!

Wysoce zaraźliwa infekcja górnych dróg oddechowych wywołana przez wirusa. Przenoszona jest drogą kropelkową i rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą.

Jak rozpoznać chorobę?

Odra – pierwsze jej stadium przebiega bezobjawowo. Drugie stadium początkowo mylnie przyjmowane jest jako przeziębienie, wysoka temperatura, katar i kaszel. Dopiero po 2 – 3 dniach na ciele pojawia się charakterystyczna wysypka– stadium trzecie. W ostatniej fazie następuje proces zdrowienia.

Groźna choroba dotarła do Polski, zachorowania dotyczą dzieci!
babycenter.com

Dla małych dzieci jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych, powikłaniem choroby może być zapalenie mięśnia sercowego, płuc, zapalenie mózgu i wiele innych.

Na Ukrainie zmarło już 7 nieszczepionych osób.

Białoruskie służby medyczne biją na alarm. Na dzień 15 marca nasi zagraniczni sąsiedzi odnotowali już 24 przypadki zachorowania na odry, liczba ta wzrosła trzykrotnie po zaledwie dziesięciu dniach. Europejskie Centrum Kontroli i profilaktyki zachorowań podaje na 2017 rok liczbę zachorowań w wysokości 15 tys, w roku 2016 była to liczba zaledwie 5 tys. Pierwsze zachorowanie w Polsce, zanotowano w Olsztynie.

Czy szczepienia mają wpływ na zwiększoną liczbę zachorowań?

Groźna choroba dotarła do Polski, zachorowania dotyczą dzieci!
pixabay.com

Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji mówi o co raz większej ilości dzieci które nie są szczepione, czego wynikiem może być epidemia jeśli liczba ta będzie ciągle wzrastać. Lekarze w pierwszej połowie roku 2016 odnotowali aż 25,3 tys odmów szczepień, liczba ta ciągle rośnie. Rodzice co raz częściej odmawiają szczepień, na dzień dzisiejszy jest to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w dziedzinie zdrowia.

Jak alarmują lekarze, w obliczu epidemii odry może warto zaszczepić swoje dziecko?

 

Źródło i fotografie: mamadu.pl | Miniatura wpisu: źródła: https://zdravi.euro.cz/denni-zpravy/z-domova/epidemie-spalnicek-v-moravskoslezskem-kraji-zrejme-skoncila-485208, http://www.cannon.af.mil/News/Article-Display/Article/566026/public-health-advisory-measles/