×

Epidemia kaszlących dzieci. Lekarze podpowiadają rodzicom, co może być przyczyną

Coraz więcej dzieci w Polsce zmaga się z uporczywym kaszlem. Wydawać by się mogło, że wszystkiemu winna jest obecna pora roku, która sprzyja zachorowalności na grypę i przeziębienia. Eksperci są jednak zupełnie innego zdania. Twierdzą, że winowajcom może być tutaj smog.

Wpływ smogu na zdrowie dzieci

Będąc ostatnio z synem w przychodni zauważyłem, że dużo rodziców przyprowadza dzieci do lekarza z powodu nieustającego kaszlu. Później usłyszałem, że to przez smog. Podobno zanieczyszczone powietrze powoduje, że coraz więcej dzieci ma problemy, a objawy podobne są do przeziębienia – mówi w wywiadzie z  „Głosem Wielkopolski” pan Leon, tata 4-letniego Piotrka

Zanieczyszczone powietrze może być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia czy nawet życia ludzi, a zwłaszcza dzieci. Dzieci, które są najbardziej narażone na szkodliwe działanie smogu. Dlaczego tak się dzieje?

Mają więcej energii, na dworze są bardziej aktywne niż dorośli, więcej biegają, tym samym wdychają więcej powietrza. Dlatego właśnie dzieci bardziej narażone są na działanie smogu – mówi Wojciech Augustyniak z Poznańskiego Alarmu Smogowego

Do przewlekłego kaszlu u dzieci odnoszą się także lekarze, którzy nie mają wątpliwości, że istnieje ścisłe powiązanie pomiędzy jakością powietrza , a chorobami dróg oddechowych u najmłodszych pacjentów.

Istnieje ścisłe powiązanie pomiędzy stanem powietrza, a nasilającymi się u pacjentów objawami chorób układu oddechowego. W okresie zimowym zgłasza się najwięcej pacjentów z nagłym zaostrzeniem astmy, z chorobami układu oddechowego objawiającymi się kaszlem i stanem zapalnym bez gorączki. Brakuje tu innego wytłumaczenia od właśnie wpływających na nas i na dzieci zanieczyszczeń… Wpływ na liczbę zachorowań może również mieć ocieplenie klimatu i brak mroźnych zim. Zmienia się odporność pacjentów, warunki bardziej sprzyjają rozwojowi wirusów i bakterii, a temperatura i suchość powietrza oddziałują na smog – mówi Jolanta Silska-Hałupka, pulmonolog, alergolog i pediatra z Poznania

Jak radzić sobie z problemami oddechowymi i złą jakością powietrza?

Pulmonolog podkreśla, że w przypadku problemów oddechowych, które są spowodowane złą jakością powietrza, ratunkiem mogą być niewielkie dawki wziewnych leków sterydowych. Lek ma za zadanie pomóc w wyciszeniu niepożądanych objawów, które nie pozwalają na normalne funkcjonowanie organizmu. Specjaliści apelują jednak, że zdecydowanie lepiej jest w tym przypadku zapobiegać niż leczyć. W tym celu należy samodzielnie kontrolować stan powietrza w miejscu, w którym spędzamy najwięcej czasu. O ile jako pojedyncze jednostki nie mamy większego wpływu na jakość powietrza na zewnątrz, zawsze możemy zadbać o jakość powietrza w domu. Warto w tym przypadku zaopatrzyć się w dobry oczyszczacz powietrza, który zatrzymuje nie tylko smog, ale również wirusy, bakterie, alergeny i inne patogeny. Takie urządzenia posiada dzisiaj coraz więcej placówek publicznych.

Jak sprawdzić jakość powietrza w danym rejonie?

Możliwości jest kilka. Największą popularnością cieszą się jednak aplikacje i strony internetowe. Jedną z nich jest aplikacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska „Jakość Powietrza w Polsce”.

Można mieć również własne czujniki w domu. Sam mam taki umieszczony przy oknie i on wskazuje dokładanie jakie powietrze wpada przez rozszczelnienia do mojego mieszkania. Oprócz tego jest także oficjalna strona miasta „Atmosfera dla Poznania”, gdzie są robione prognozy i znajduje się informacja czy dzisiaj można, czy nie można palić w kominku – wymienia Wojciech Augustyniak

Pulmonolog Jolanta Silska-Hałupka ostrzega, że w czasie, gdy zanieczyszczenia powietrza jest wysokie, zaleca się ograniczenie wyjść z domu z dziećmi. Jeśli natomiast już decydujemy się na wyjście, wybierajmy tereny zielone, np. lasy, i najlepiej słoneczne oraz wietrzne dni, przez co powietrze nie stoi w miejscu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że więcej niż ponad 25% zgonów dzieci poniżej 5. roku życia jest związane z zagrożeniami dla środowiska. W samym 2016 roku z powodu zanieczyszczenia powietrza zmarło na świecie 543 tys. dzieci poniżej 5. roku życia.

Pamiętajmy, że los dzieci jest w naszych rękach!

Źródła: gloswielkopolski.pl, Światowa Organizacja Zdrowia
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować