×

Naukowcy przedstawiają nowy wynalazek: elektroniczny bandaż, który leczy przewlekłe rany

Naukowcy zaprojektowali „inteligentny” bandaż, który jest znacznie skuteczniejszy i szybciej goi rany niż standardowe opatrunki. Wynalazek może zostać wypełniony potrzebnymi lekami w zależności od typu rany i stopnia uszkodzenia ciała.

Pomysł na tego typu urządzenie zrodził się z powodu braku wydajnego, praktycznego i opłacalnego sposobu na leczenie ran przewlekłych. Rany przewlekłe, włączając w to wrzody wszelkiego rodzaju, są wymagające, jeśli chodzi o ich leczenie.

Uszkodzenia ciała, które nie goję się w ciągu 4 tygodni od ich powstania, świadczą o tym, że nasze ciało nie jest w stanie zapewnić sobie związków, które są do tego potrzebne.

Nowe urządzenie jest w stanie to zmienić. Ponadto jest łatwe w użyciu, nie trzeba go zmieniać. Przez cały proces gojenia towarzyszy nam tylko jeden opatrunek.

Inteligentny plaster został zaprojektowany przez badaczy na Uniwersytecie Nebraska-Lincoln we współpracy z naukowcami ze szkoły medycznej Harvard Medical School w Bostonie oraz Instytutem Technologii w Cambridge.

W najnowszym badaniu, zespół badaczy zdradza szczegóły dotyczące eksperymentu, który przeprowadzili, aby przetestować korzyści związane z innowacją, jaką jest inteligentny opatrunek.

Jeden z autorów badania Ali Tamayol stwierdza:

Koszty medyczne związane z leczeniem ran przewlekłych są ogromne. Jest to wielka szansa i potrzeba zarazem, aby znaleźć rozwiązanie dla tego problemu.

Jak to działa?

Urządzenie jest niewielki, zrobionego z przewodzących prąd włókien i może być sterowany za pomocą smartfona lub innego bezprzewodowego urządzenia posiadającego bluetooth.

Włókna pokryte są żelem stworzonym na bazie wody, który może zostać wypełniony substancjami leczniczymi w zależności od potrzeb pacjenta. Wszelkie lekarstwa, antybiotyki, środki przeciwbólowe, mogą być podane przy pomocy tego samego „e-bandażu”,

W jednym z eksperymentów zaaplikowano myszom posiadającym przewlekłe rany lekarstwo za pomocą e-bandażu, natomiast w grupie kontrolnej zastosowano tradycyjny opatrunek.
Wyniki były zaskakujące, gdyż bandaż nowej generacji zregenerował rany 3 razy szybciej.

To pierwszy bandaż, który jest w stanie dawkować leki samodzielnie. Jest to wielka zaleta tego wynalazku, w porównaniu do innych metod leczenia ran przewlekłych.

Może Cię zainteresować