×

Elektroniczne papierosy wywołują straszną chorobę płuc. Są gorsze od zwykłych papierosów?!

E-papierosy są często promowane jako bezpieczna alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Jak jednak pokazują wyniki badań przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Harvarda, e-papierosy niestety nie są tak bezpieczne jak wynika z kampanii reklamowych. Ich miłośnicy narażeni są na poważną chorobę płuc.

Z zebranych danych wynika, że aż 75% e-papierosów smakowych oraz płynów do ich napełnienia zawiera toksyczną substancję – dwuacetyl. Jest to organiczny związek chemiczny, który może być przyczyną groźnej choroby, znanej jako zrostowe zapalenie oskrzelików lub „popcornowe płuco”. Druga nazwa wiąże się z faktem, iż choroba ta występowała często wśród pracowników zajmujących się produkcją popcornu do mikrofalówki.

Osoby pracujące w tego typu zakładach były narażone na wdychanie właśnie dwuacetylu.
elektroniczne-papierosy-niezdrowe-2

Czym jest „popcornowe płuco”?

Pewnie w tej chwili zastanawiasz się czym w ogóle przejawia się ta choroba. „Popcornowe płuco” to wyniszczająca i nieodwracalna choroba dróg oddechowych, która powoduje powstawanie zbliznowaceń w płucach. Utrudniają one przepływ powietrza i są przyczyną nadmiernego kaszlu i duszności. Objawy są bardzo podobne do tych, które obserwuje się u osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
elektroniczne-papierosy-niezdrowe-3

Poddając analizie 51 różnych e-papierosów smakowych, autor badań – Joseph Allen i jego zespół znalazł conajmniej jeden z trzech szkodliwych związków chemicznych (dwuacetyl, acetoinę oraz 2,3-pentanodion) w 47 e-papierosach.

Ale to nie wszystko, ilość dwuacetylu w 39 e-papierosach sporo przekroczyła poziom, który laboratorium było w stanie wykryć.
elektroniczne-papierosy-niezdrowe-4

Niewygodne badania.

Dwuacetyl i inne pokrewne chemikalia smakowe są stosowane również w innych produktach: popcornie maślanym czy alkoholach o smakach owocowych. Szczególnie niepokojące jest to, że znaleziono te substancje w e-papierosach o aromatach, po które mogą sięgać młodzi ludzie. Ponieważ e-papierosy są dość nową technologią, dlatego David Christiani i Elkan Blout – profesorowie zajmujący się genetyką, ostrzegają, że „popcornowe płuca” mogą być tylko wierzchołkiem góry lodowej:

Ponieważ większość obaw dotyczących e-papierosów związanych ze zdrowiem, koncentruje się na nikotynie, istnieje jeszcze wiele niewiadomych dotyczących tego produktu. Oprócz zawartości różnych poziomów substancji uzależniającej, zawierają również inne chemikalia rakotwórcze, takie jak formaldehyd. Nasze badanie pokazuje, że aromatyczne związki chemiczne mogą powodować uszkodzenia płuc.

 

elektroniczne-papierosy-niezdrowe-5

Bazując na tych badaniach i opiniach ekspertów, najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsza próba zerwania z nałogiem.

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się swoją opinią w komentarzu poniżej.

Może Cię zainteresować