Kategorie Zdrowie

7 artykułów gospodarstwa domowego, które mają swoje ekologiczne odpowiedniki

Czyste środowisko jest niezbędne zarówno dla naszego zdrowia, dobrego samopoczucia, a także dla przetrwania przyszłych pokoleń. Nie da się ukryć, że los świata leży dziś w naszych rękach. Zmieniając własne nawyki, zachowania, a także produkty, z których korzystamy na co dzień, możemy przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska. Środowiska, którego stan już dzisiaj pozostawia bardzo wiele do życzenia.

Kiedy wybieramy się na zakupy, coraz częściej stawiamy sobie pytania typu: czy dane opakowanie nadaje się do recyklingu? Czy dany przedmiot nadaje się do ponownego wykorzystania? Czy dana rzecz ma swój naturalny odpowiednik? Możliwe, że nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale wiele rzeczy, z których korzystamy w codziennym życiu, można zastąpić ekologicznymi rozwiązaniami. Otaczające nas środowisko z pewnością będzie nam wdzięczne za takie wybory!

7 artykułów gospodarstwa domowego, które mają swoje ekologiczne odpowiedniki

#1 Patyczki higieniczne wielokrotnego użytku zamiast tych jednorazowych

Patyczki higieniczne wielokrotnego użytku wyglądają praktycznie tak samo jak te jednorazowe. Różnica jest jednak zasadnicza. Końcówki patyczków higienicznych wielokrotnego użytku są wykonane z medycznego silikonu. Po każdym użyciu wystarczy umyć końcówkę w odą z mydłem. Co prawda silikon medyczny nie usunie wody z ucha tak dobrze, jak wacik (nie jest tak chłonny), ale świetnie sprawdza się do czyszczenia różnych powierzchni.

Pixabay

#2 Bambusowa nić dentystyczna zamiast nici ze sztucznych włókien

W przeciwieństwie do nylonowej lub teflonowej nici dentystycznej nić bambusowa jest całkowicie biodegradowalna – zaczyna rozkładać się już w ciągu 60-90 dni. Zużytą nić wystarczy zakopać w ziemi. Ponadto, jak wiesz, bambus rośnie bardzo szybko, a sama roślina i zrobienie z niej nici dentystycznej wymaga mniej wody i energii niż wyprodukowanie nici dentystycznej, która jest wykonana z tworzywa sztucznego.

#3 Metalowe rurki zamiast plastikowych słomek

Plastikowe, tanie i wygodne słomki to prawdziwa zmora dla otaczającego nas środowiska. Strach pomyśleć, ile wykorzystuje się ich każdego dnia w kawiarniach czy chociażby gospodarstwach domowych. Na szczęście i dla nich jest alternatywne, znacznie bardziej ekologiczne zastępstwo. Mowa o rurkach wielokrotnego użytku wykonanych ze stali nierdzewnej. Tego typu rurka będzie służyć nam latami, przez co znacznie ograniczy ilość odpadów w postaci plastikowych słomek.

7 artykułów gospodarstwa domowego, które mają swoje ekologiczne odpowiedniki
Pxhere

#4 Dezodorant krystaliczny zamiast tradycyjnego dezodorantu

Dezodorant krystaliczny zawiera sól mineralną, nazywaną ałunem potasowym. To świetna opcja dla tych, którzy szukają ekologicznego zamiennika dla zwykłego antyperspirantu. Dezodoranty krystaliczne pokrywają skórę specjalną warstwą, która nie zatyka gruczołów potowych. Dezodorant krystaliczny nie jest więc jest produktem przeciwpotowym. Ma on natomiast właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Jest także skuteczny w walce z bakteriami wydzielającymi nieprzyjemny zapach. Reasumując korzystając z tego typu rozwiązania będziesz się pocić, ale nie będziesz musiał się martwić o nieprzyjemny zapach.

#5 Pałeczki metalowe zamiast drewnianych

Kuchnia azjatycka staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Wraz z nią wzrasta popularność drewnianych pałeczek. Pałeczek, których w Azji zużywa się ogromne ilości. Nie wiem, czy wiesz, ale każdego roku w samych Chinach wycina się 3,8 miliona drzew, z których wyrabiane są właśnie pałeczki! Metalowe zamienniki posłużą Ci przez wiele lat bez konieczności ich wymiany. Możesz zabrać je ze sobą do restauracji uprzedzając kelnera, że nie potrzebujesz tych jednorazowych.

7 artykułów gospodarstwa domowego, które mają swoje ekologiczne odpowiedniki
Wikimedia Commons

#6 Naturalne mydło i szampon zamiast tych w plastikowych opakowaniach

Nie chcesz kupować kosmetyków w plastikowych opakowaniach? Zacznij kupować mydło i szampon w stałej konsystencji, które są pakowane w papier. Jeśli z jakiegoś powodu ta opcja Ci nie odpowiada, napełniaj plastikowe opakowania, które już masz. W ten sposób ograniczysz plastikowe odpady.

#7 Orzechy mydlane do prania zamiast proszku do prania

Indyjskie orzechy mydlane to dużo tańszy środek piorący od tradycyjnych proszków. To owoce drzewa mydlanego Sapindus mukorossi, które zawierają saponiny (substancje pianotwórcze). To całkowicie naturalny i przyjazny dla środowiska zamiennik proszku do prania. Są hipoalergiczne – zasadniczo nie są orzechami i są odpowiednie nawet dla osób z alergią na orzechy. Jedna nakrętka może być użyta do 6 razy. Są bezwonne i sprawdzą się zarówno w ciepłej, jak i zimnej wodzie.

7 artykułów gospodarstwa domowego, które mają swoje ekologiczne odpowiedniki
Pixabay
Źródła: brightside.me
Fotografie: pixabay.com