×

Naukowcy odkryli, co zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem u młodych osób

Najnowsze badanie naukowców daje do myślenia. Badacze wykazali, że wśród młodych osób, które zostały przebadane na obecność wirusa SARS-CoV-2, niektóre z nich były znacznie bardziej podatne na zakażenie niż inne, a przemawiał za ten jeden czynnik: palenie elektronicznych papierosów.

Palenie elektronicznych papierosów wiąże się ze znacznie zwiększonym ryzykiem zachorowania na koronawirusa COVID-19

Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców ze Stanford University School of Medicine zostały opisane na łamach „Journal of Adolescent Health”.

Badanie objęło 4351 Amerykanów w wieku od 13 do 24 lat. Nastolatkowi i młodzi dorośli otrzymali ankiety. Mieli odpowiedzieć na pytania, czy kiedykolwiek korzystali z e-papierosów lub papierosów tradycyjnych? Czy miało to miejsce w ciągu ostatnich 30 dni oraz czy doświadczyli objawów koronawirusa. Następnie wykonywano im testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 w celu potwierdzenia, po czym podzielono uczestników badania na dwie grupy. Do grupy pierwszej trafiły osoby, które korzystały z elektronicznych papierosów, a do drugiej osoby, które nigdy ich nie używały.

Finalnie okazało się, że młodzi ludzie, którzy kiedykolwiek używali e-papierosów, byli pięć razy bardziej narażeni na zdiagnozowanie COVID-19 i wystąpienie takich objawów, jak kaszel, gorączka, zmęczenie i trudności w oddychaniu – w porównaniu do tych, którzy nigdy nie palili wyrobów nikotynowych. Osoby, które korzystały zarówno z tradycyjnych, jak i elektronicznych papierosów w ciągu ostatnich 30 dni, były 6,8 razy bardziej narażone na rozpoznanie choroby. Grupy były równie liczne, a zarazem różne pod względem płci czy pochodzenia etnicznego.

Finalnie naukowcy zaobserwowali, że wśród młodych osób, które zostały przebadane na obecność koronawirusa, osoby palące elektroniczne papierosy były od pięciu do nawet siedmiu razy bardziej narażone na zakażenie niż osoby, które z nich nie korzystały. Tyczyło się to także występowanie takich objawów, jak kaszel, gorączka, zmęczenie czy trudności z oddychaniem. Dla porównania osoby, które w ciągu ostatniego miesiąca korzystały zarówno z papierosów elektronicznych, jak i tych tradycyjnych, były zdaniem naukowców 6,8 raza bardziej narażone na wystąpienie choroby.

Nastolatki i młodzi dorośli muszą wiedzieć, że korzystanie z e-papierosów bezpośrednio zwiększa prawdopodobieństwo COVID-19, ponieważ uszkadza płuca. I nie jest to mały wzrost ryzyka – mówi prof. Bonnie Halpern-Felsher, jedna z autorek badania

Młodzi ludzie wierzą, że wiek chroni ich przed zarażeniem się wirusem lub przed wystąpieniem poważnych objawów COVID-19. Jednak nasze dane pokazują, iż nie jest to prawdą w przypadku tych, którzy palą e-papierosy – dodaje autor publikacji dr Shivani Mathur Gaiha

Palenie elektronicznych papierosów jest prawdziwą plagą, zwłaszcza wśród młodych osób

Szacuje się, że elektroniczne regularnie pali aż 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat, a co najmniej 60% uczniów raz próbowało. Młodzież i młodzi dorośli często uważają, że palenie e-papierosów jest mniej szkodliwe niż palenie papierosów. W rzeczywistości takie założenie może być bardzo zgubne. GIS wyjaśnił, że jest to błędne rozumowanie, a bezpieczniejsze z pozoru e-papierosy uzależniają tak samo, jak tradycyjne. Poza tym mają negatywny wpływ na układ oddechowy, immunologiczny i nerwowy. Nierzadko dochodzi również do zatruć przeznaczonym do e-papierosów płynem.

Źródła: PAP
Fotografie: pixabay.com, pixnio.com

Może Cię zainteresować