Kategorie Medycyna naturalnaNowotworyZdrowieZiołolecznictwo

Zioło które wspomaga leczenie glejaka mózgu. Uznawane jest za jedno z najzdrowszych na świecie

Zioła głównie służą do celów leczniczych. Przygotowuje się z nich napary, syropy i maści. Te specyfiki wykorzystywali nasi przodkowie zanim powstały leki. Jednak czy wiesz jakie zioło jest najzdrowsze? Przekonaj się!

dziurawiec
źródło: canva

Najzdrowsze z ziół

Być może zdałeś sobie sprawę, że jest to dziurawiec pospolity. Roślina ta wykorzystywana była w lecznictwie przez najznakomitszych „ojców medycyny”. Na przykład Hipokrates używał go w leczeniu chorób płuc, stanów zapalnych i zmianach skórnych. Natomiast Andromachus z Krety, przygotowywał na jego bazie antidotum na trucizny. W średniowieczu przypisywano dziurawcowi niesamowite właściwości, przez co ludzie zaczęli określać go mianem rośliny „przeganiającej diabła”.

1# Glejak

Pod koniec XX wieku opublikowano doświadczenie w którym użyto dziurawca w leczeniu glejaków zarodkowych oraz gwiaździaków (guzów mózgu). Nie były to jedyne tego rodzaju badania. Kolejne z użyciem tego zioła w połączeniu ze środkami cytostatycznymi dawały lepsze rezultaty leczenia tych schorzeń niż sama terapia antynowotworowa. Obecnie dostępne są tabletki przygotowane na bazie dziurawca pospolitego, które są jedną z najskuteczniejszych terapii leczenia guzów mózgu w Niemczech.

glejk
źródło: canva

2# Rak skóry i bielactwo

Substancją odpowiedzialną za lecznicze działanie dziurawca jest zawarta w nim hipercyna. Jej właściwości uwalniają się w alkoholu i oleju. Żeby uzyskać antynowotworowe działanie można przygotować samodzielnie olej z dziurawca. W tym celu zalej świeże kwiaty zioła wysokiej jakości oliwą z oliwek i trzymaj w nasłonecznionym miejscu na miesiąc. Pod wpływem promieni słonecznych z rośliny uwalniany jest tlen singletowy, który niszczy komórki rakowe. Przygotowany specyfik można stosować na oparzenia, odmrożenia ale również objaw bielactwa.

czerniak
źródło: canva

3# Substancje zawarte w dziurawcu

Oprócz wcześniej wspomnianych substancji dziurawiec obfituje w szereg innych składników. Jest to między innymi:
garbniki – substancje przeciwzapalne,
rutyna, kwercetyna – poprawiają szczelność naczyń krwionośnych,
hiperycyna -stymuluje ośrodkowy układ nerwowy,
kiperforyna -naturalny antybiotyk

4# Działa rozkurczowo

Dzięki działaniu rozkurczowemu na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, pomaga w leczeniu bólów brzucha, biegunki, wzdęć i braku apetytu. Jeśli cierpisz na problemy trawienne możesz przygotować napar z dziurawca, który zniweluje uczucie ciężkości po jedzeniu. Przygotujesz go jak herbatę. Wystarczy, że zalejesz roślinę wrzącą wodą i będziesz parzył pod przykryciem przez 15 minut. Pij pół szklanki 2 razy dziennie.

napar z dziurawca
źródło: canva

5# Leczy depresje

mężczyzna z depresją
źródło: canva

Dziurawiec zawiera hipercynę, która jest inhibitorem MAO, czyli naturalnym antydepresantem. Te substancje coraz częściej przepisywane są jako leki pierwszego rzutu w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Jeżeli więc miałeś ciężki i stresujący dzień napar z tego zioła wyciszy i uspokoi umysł. Ponadto dziurawie łagodzi także bóle migrenowe. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować tej terapii jako zastępczej do leków przepisanych przez specjalistę.

Źródła: portal.abczdrowie.pl