×

Dziecko w łonie matki również płacze. To ma swój przykry powód

Nie musisz być ekspertem, aby wiedzieć, że niemowlęta w łonie matki potrafią robić naprawdę ciekawe rzeczy! Czkawka i ssanie kciuka to tylko początek listy.

Prawdopodobnie widziałeś te urocze zdjęcia ultrasonograficzne dziecka ssącego kciuk w łonie matki. I czkawka malucha znajdującego się w brzuchu jest właściwie nie do pomylenia. Ale poza tym, co robią dzieci w łonie matki przez cały dzień?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co się tam dzieje przez te wszystkie miesiące, gdy maluszek rośnie i rozwija się?

10 dziwnych rzeczy, które zdarzają się dziecku w łonie matki:

1. Czy niemowlęta załatwiają się w łonie mamy?

Odpowiedź jest prosta… Tak, niemowlęta siusiają w łonie matki. Ufamy, że słyszałeś o płynie owodniowym? Kiedy dziecko jest już w pełni rozwinięte, prawie 100% płynu owodniowego, który go otacza, jest w rzeczywistości moczem.

Według czasopisma The New York Times pod koniec I trymestru nerki dziecka są w pełni uformowane, a ono zaczyna połykać płyn owodniowy i oddawać go w postaci moczu oraz połykać znowu.

Poziom płynu owodniowego jest monitorowany w trakcie ciąży. Zbyt niski może wskazywać, że nerki dziecka pracują nieprawidłowo, a zbyt wysoki może wskazywać, że dziecko ma problemy z połykaniem.

2. Czy niemowlęta oddychają w łonie mamy?

Jeśli zastanawiasz się, jak dzieci oddychają w macicy, odpowiedź jest nieco skomplikowana. Niemowlęta nie oddychają w łonie matki w taki sam sposób, jak my, ponieważ są otoczone płynem.

Przed urodzeniem niemowlęta dostają tlen od matki przez pępowinę, ale próbują wykonywać ruchy oddechowe w przygotowaniu do podjęcia powietrza po wyjściu na świat.

3. Czy dziecko robi kupkę w łonie matki?

Pierwsza kupka niemowląt zazwyczaj pojawia się w ciągu 24 godzin od urodzenia. Nazywa się to smółką, która jest lepka, gęsta i ciemno zabarwiona, czasem zielonkawa. Składają się na nią wody płodowe, maź płodowa, złuszczony nabłonek śluzówki jelita, enzymy trawienne, bilirubina i cholesterol.

Zwykle niemowlęta nie „załatwiają się” się w łonie mamy, ale nie jest to wykluczone, szczególnie jeśli dziecko jest przenoszone lub ulega stresowi przed lub w trakcie porodu. Jeśli to nastąpi, lekarz będzie musiał szczególnie uważnie obserwować dziecko po urodzeniu, aby upewnić się, że nie smółka nie dostała się do płuc, co może powodować zakażenie.

4. Czy dziecko płacze w łonie mamy?

W badaniu z 2005 r. stwierdzono, że niemowlęta naprawdę płaczą w łonie matki. „Opisujemy to, co uważamy za pierwszą dokumentację płaczących zachowań u płodu” – stwierdzili J. L. Gingras, E. A. Mitchell i K. E. Grattan:

Te zachowania były wywoływane podczas stymulacji wibroakustycznej, która została przeprowadzona w trakcie badanie oceniającego wpływ narażenia na tytoń i kokainę podczas ciąży na odpowiedź płodową.

Kiedy dźwięk umieszczony na brzuchu matki docierał do dziecka, płody wykazały typowe odruchy płaczu. Do 20 tygodni ciąży, płód posiada już pełny repertuar ruchowy niezbędny do tej czynności: skoordynowane ruchy oddechowe, otwieranie ust, drżenie podbródka, wydłużenie języka i połykanie.

5. Czy dziecko puszcza bąki w łonie matki?

Chociaż dziecko może wypuszczać drobne pęcherzyki gazu, to prawdopodobnie mama nie może tego poczuć. Często czuje się bulgotanie, które może być odebrane przez mamę jako gazy dziecka, ale najprawdopodobniej są to tylko jej własne jelita.

6. Czy niemowlęta otwierają swoje oczy w łonie matki?

Pomimo faktu, że wzrok jest ostatnim ze zmysłów rozwijającym się u dziecka w czasie trwania ciąży, dzieci mogą otwierać oczy, a to nie wszystko, mogą nawet nimi widzieć!

Dziecko otwiera oczy koło 26 tygodnia ciąży, ale rozpoznaje jedynie ruch jasnych świateł na zewnątrz ciała mamy.

7. Czy dzieci śnią w łonie mamy?

To jest trudne pytanie. Naukowcy poczynili pewne postępy w badaniu płodów, ale pozostaje wiele pracy do zrobienia. Większość badań przeprowadzonych w kwestii snu koncentruje się wokół cyklu snu, a science20.com mówi:

Po około siedmiu miesiącach rozwoju w macicy, płód spędza większość czasu na spaniu. Mózg maluszka zmaga się z szaleńczą aktywnością snu paradoksalnego (REM) i odpoczywa w spokojnym śnie wolnofalowym (NREM).

Ponieważ marzenia senne związane są z fazą snu REM, prawdopodobnie dzieci w łonie matki przeżywają coś na wzór naszych snów. Ale o czym mogłyby śnić możemy sobie jedynie wyobrażać. To tajemnica, która prawdopodobnie nigdy nie zostanie rozwiązana.

8. Czy dzieci śpią w łonie mamy?

Wiemy, że dzieci śpią w łonie matki, ale ile godzin i jak często? Około siódmego miesiąca rozwoju płodu widać pierwsze gwałtowne ruchy oczu. Następnie dziecko spędza resztę swojego czasu w łonie matki na śnie z naprzemiennymi fazami REM i NREM oraz czuwaniu. Mama poznaje okresy, gdy jej maluch nie śpi przez wszystkie kopnięcia i ruchy, które odczuwa.

9. Czy dziecko uśmiecha się w łonie mamy?

Może złamaliśmy ci serce mówiąc, że dziecko jest w stanie płakać w łonie matki, ale dobrą nowiną jest to, że może również się uśmiechać! Według Daily Mail, od około 26 tygodnia, niemowlęta w łonie matki wykazują pewien zakres wyrazów twarzy, a jednym z nich jest zdecydowanie uśmiech.

10. Czy dziecko słyszy mamę w brzuchu?

Ciąża może wydawać się surrealistyczna, dopóki nie będziesz trzymać dziecka w ramionach po porodzie, ale nie dla malucha, który cały czas słucha Twojego głosu. Podczas tych miesięcy spędzonych w ciepłym i bezpiecznym brzuchu, dziecko rozwija ciepłe uczucia mamy i jej głosu.