×

Pozwól dziecku spać z zwierzakiem. Badania naukowców w tym zakresie nie pozostawiają złudzeń

Nie ulega wątpliwości, że dziecko i zwierzak, a w szczególności pies, to świetne połączenie. Posiadanie czworonoga niesie bowiem za sobą szereg właściwości zdrowotnych. Tymczasem nowe badanie nad snem nastolatków wykazało, że dzieci, które spały w towarzystwie zwierzęcia domowego, spały spokojniej i czuły się bardziej zrelaksowane.

Przyjrzyjmy się bliżej temu badaniu…

Badanie na temat jakości snu dziecka w towarzystwie czworonoga

Badanie w tym zakresie przeprowadzili naukowcy z Concordia University w Montrealu. W badaniu wzięło udział łącznie 188 nastolatków w wieku od 11 do 17 lat. Na początku każdy z uczestników musiał odpowiedzieć na pytanie, czy posiada jakiekolwiek zwierzę domowe. Kolejnym etapem było wypełnienie ankiety poświęconej rytuałom związanym ze snem. Dopiero później każdego z nastolatków poddano badaniu, którego celem było sprawdzenie jakości snu.

Każdy z uczestników badania miał za zadanie również prowadzić dziennik snu. Nastolatkowie zapisywali w nim, o której kładą się spać, o której wstają, oceniali jakość snu i odpowiadali czy śpią w towarzystwie zwierzaka. Dodatkowo przez dwa kolejne tygodnie każdy z uczestników nosił monitor aktywności rejestrujący czas odpoczynku i różne aktywności, aby wyniki badania były jak najbardziej miarodajne i wiarygodne.

<a href=Pixabay">

Pixabay

Każdy z uczestników był również podłączony na jedną noc do aparatury rejestrującej aktywność fal mózgowych, tętno, poziom tlenu we krwi i kilka innych czynników.

Tak szczegółowe i dogłębne analizy miały dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie, jaki wpływ na jakość snu i regenerację nastolatków ma spanie w towarzystwie zwierzaka, a przede wszystkim, czy takie „zestawienie” to dobry pomysł?

Wyniki badania

Co się okazało? Nastolatkowie, którzy spali z psem, kotem lub królikiem czerpali ze snu więcej, a tym samym byli bardziej wypoczęci niż dzieci, które spały w łóżkach same. Jak to wytłumaczyć? Prawdopodobnie wynik badania był taki, a nie inny, ponieważ dzieci postrzegają swoje zwierzaki jako „bliskich przyjaciół”. Przyjaciół i lek na całe zło, który pomaga stłumić nocne lęki i stres.

<a href=Public Domain Pictures">

Public Domain Pictures

Jak to się ma w przypadku dorosłych? Okazuje się, że w ich przypadku towarzystwo zwierzaka nie przekłada się na jakość snu tak jak u dzieci, ponieważ… są więksi.

Obecność zwierzaka może być mniej uciążliwa dla dzieci, które są mniejsze i mają więcej miejsca w łóżkach. Jest możliwe, że praktyka spania w towarzystwie zwierzęcia może być pozytywna lub negatywna, w zależności od siły przywiązania do zwierzęcia, stopniem lęku lub problemów ze snem badanych, spójności rutyny snu lub cech zwierzęcia – napisano w badaniu

Naukowcy zwracają również uwagę na to, że niewskazane jest, aby zwierzę spało z małym dzieckiem! Dzieckiem, które w pierwszej kolejności powinno nauczyć się bezpiecznej interakcji. W przeciwnym razie istniałoby m.in. ryzyko uduszenia.

25 zdjęć, które pokazują, dlaczego każde dziecko powinno mieć zwierzaka

Źródła: www.sciencedirect.com
Fotografie: snappygoat.com

Może Cię zainteresować