Kategorie Zdrowie

6 powodów, dla których szczerze kochający tatusiowie częściej wychowują inteligentne dzieci

Ojcowie, zwłaszcza ci kochający swoje pociechy nad życie, mogą znacznie przyczynić się do ogólnego szczęścia dziecka. Podczas gdy większość mam kieruje się zdrowym rozsądkiem w wychowywaniu dziecka, tatusiowie często pozwalają sobie na zdecydowanie więcej szaleństwa i nonszalancji. Możesz wierzyć lub nie, ale takie podejście niesie za sobą wiele zalet. Jedną z nich jest pozytywny wpływ na inteligencję malucha.

Ojcowska miłość do dziecka jest niezastąpiona

#1 Kochający ojcowie wychowują dzieci o większym ilorazie inteligencji

Ojcowie wnoszą istotny wkład w poznawcze i behawioralne funkcjonowanie swoich dzieci, co potwierdzają badania przeprowadzone przez Erin Pougnet na Uniwersytecie Concordia. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy wykazywali wyższe wyniki IQ. Co więcej, dziewczęta, które miały opiekuńczych ojców, wykazywały mniej zaburzeń emocjonalnych i behawioralnych przed okresem dojrzewania.

Instagram

#2 Dzieci kochających ojców są mniej podatne na uzależnienia

Chociaż z reguły to matki poświęcają swoim dzieciom więcej czasu niż ojcowie, szacuje się, że większość osób uzależnionych od różnego rodzaju substancji, pochodzi właśnie z domów bez ojca. Przypadek?

#3 Kochający ojcowie wychowują mądrzejsze i bardziej asertywne córki

Ojcowie odgrywają znaczącą rolę w drodze zawodowej swoich córek. Nierzadko pomagają im znaleźć lepiej płatną pracę, a nawet awansować. Jak wynika z badań, dziewczęta za sprawą więzi, jaka łączy ich z tatusiami, nie boją się wyzwań, które na ogół są zarezerwowane dla mężczyzn. Ponadto wielu zawodowych sportowców docenia i często mówi o wkładzie, jaki w ich karierę miała właśnie relacje z ojcem.

Instagram

#4 Kochający ojcowie mają wpływ na tożsamość i relacje społeczne dziecka

Ojcowie mają znaczący wpływ na rozwój tożsamości dziecka i jego relacje społeczne z innymi. Statystyki pokazują, że w przypadku dzieci, które wychowywały się bez ojca, istnieje aż trzykrotnie większe ryzyko na wkroczenie na drogę przestępczą przed ukończeniem 30. roku życia. Stwierdzono również, że większość członków gangu pochodzi z rodzin bez ojca.

#5 Dzieci kochających ojców cechują się wyższą inteligencją emocjonalną (EQ)

Drs. Anthony T. DeBenedet i Lawrence J. Cohen uważają, że odpowiednia relacja między dzieckiem a ojcem poprawia to pewność siebie dziecka. Dzięki dobrej zabawie z tatusiami dzieci uczą się lepiej wyczuwać własne emocje i kontrolować je.

Instagram

#6 Dzieci kochających ojców mają wyższą samoocenę

Pewni siebie ojcowie, którzy poświęcają czas swojemu dziecku, podnoszą jego samoocenę i ogólne samopoczucie. W tym przypadku ojcowie odgrywają rolę przyjaciela, który prowadzi swoje dziecko we właściwym kierunku, dzięki czemu zarówno jedno i drugie wie, że zawsze mogą na siebie liczyć.

Źródła: brightside.me