Kategorie PoradyZdrowie

Rzecznik Praw Dziecka alarmuje – dzieci i młodzież uzależnione są od social mediów!

Statyki są bardzo niepokojące aż 13% dzieci i 15% młodzieży uzależnionych jest od social media. Badania zlecone przez Rzecznika Praw Dziecka, wskazują na to, że co trzeci nastolatek spędza w internecie prawie 12 godzin dziennie. A czy Ty kontrolujesz ile czasu Twoje dziecko spędza w sieci?

Eksperci zapytali szóstoklasistów i uczniów szkół ponadpodstawowych o korzystanie z mediów społecznościowych. Zaledwie 2% ankietowanych deklarowało, że nie korzysta z socia mediów w swoim czasie wolnym.

Ile czasu dzieci spędzają w Internecie?

źródło: canva

Z badań wynika, że co trzeci nastolatek spędza w sieci kilka godzin dziennie, a niektórzy z nich nawet 12 godzin. Kiedy weźmiemy pod uwagę, że oprócz czasu wolnego, dzieci chodzą również do szkoły i śpią wyniknie, że korzystanie z socia mediów to jedyna aktywność w ciągu ich dnia.

Korzystanie z social mediów przez dzieci staje się poważnym uzależnieniem

źródło: canva

Młodzi ludzie mogą nie zdawać sobie sprawę z tego, że telefon bądź komputer stał się ich nałogiem. Badania wskazują na to, że młodzież która podejmowała próby ograniczenia korzystania z mediów społecznościowych nie jest w stanie tego zrobić. Prawie 1/3 drugoklasistów przyznała, że korzysta z mediów społecznościowych, żeby poczuć się lepiej. Jeżeli mowa o starszych dzieciach statystyki są jeszcze gorsze, bo w tym przypadku prawie połowa uczniów korzysta z mediów społecznościowych w celu poprawienia sobie samopoczucia.1/4 badanych wyznała, że w wolnym czasie myśli tylko o korzystaniu z internetu. Z analizy wynika również, że częste korzystanie z internetu powoduje zaniedbanie innych obowiązków i pogarsza relacje z domownikami oraz rówieśnikami.

Dzieci i młodzież często nie radzą sobie z próbami ograniczenia czasu poświęcanego na media społecznościowe. Czują się źle, gdy są poza siecią, a korzystanie z social mediów jest ich sposobem na poprawę samopoczucia. To objawy uzależnienia. Musimy pomóc im rozwijać alternatywne formy spędzania czasu, uczyć organizacji czasu wolnego i zachęcić do budowania zdrowych relacji w świecie realnym – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Co zrobić, kiedy rodzice są cały czas zabiegani i nie zwracają uwagi na to ile czasu dziecko spędza w sieci. Ponadto jak zachęcić dziecko do zabawy z rówieśnikami, gdy oni również spędzają czas w sieci? To bardzo ciężkie zadanie. Żeby jemu sprostać opiekunowie, powinni zacząć więcej uwagi przywiązywać do tego w jaki sposób ich dzieci spędzają swój czas wolny.

źródło: canva

Rady od ekspertów

Rzecznik Praw Dziecka ma kilka rad dla rodziców dzieci uzależnionych od social mediów. Aby ułatwić im zerwanie z nałogiem należy:
– rozwijać u dziecka alternatywne formy spędzania czasu,
– pokazywać im właściwe wzorce odpoczynku,
– tworzyć zachętę do budowania zdrowych relacji świecie realnym.

źródło: canva

Zdaniem ekspertów problem uzależnienia dzieci od social mediów to często wina braku nadzoru ze strony opiekunów. Czas najwyższy to zmienić.

Źródła: zdrowie.wprost.pl