×

Dziadkowie opiekujący się wnukami żyją dłużej! A ich wnuki mają mniej problemów emocjonalnych

Większość z nas ma wspaniałe wspomnienia z dziadkami. Zawsze byli blisko, by dzielić się swoją mądrością i by uściskać i całować.

via GIPHY

Te dni nigdy nie znikną z naszych pamięci. I dobrze jest wiedzieć, że dziadkowie czerpią wielką korzyść z interakcji z dziećmi

Ostatnie badanie wzbudziło pewne zainteresowanie i nie mogę się doczekać, by udostępnić Ci wyniki!

Jak często Twoi rodzice pytają, czy kiedykolwiek będą mieli wnuki? Jeśli twoja odpowiedź wciąż nie jest dostępna, nadszedł czas na ponowne rozważenie

Według tego badania dziadkowie, którzy opiekują się wnukami, mają o 37% niższe ryzyko zgonu niż dorośli w tym samym wieku bez żadnych obowiązków opiekuńczych!

Podczas badania naukowcy śledzili wyniki zdrowotne ponad 500 osób w wieku 70 lat i więcej, które wzięły udział w badaniu starzenia się w Berlinie. Uczestnicy zostali przesłuchani i przebadani co 2 lata od 1990 do 2009 roku.

via GIPHY

Wyniki pokazały, że około 50% osób, które opiekują się dziećmi, nadal żyje 10 lat po pierwszym wywiadzie i testach

Natomiast 50% osób, które nie opiekowały się potomstwem, zmarło w ciągu 5 lat od pierwszego spotkania!

„Badania te pokazują pozytywny związek między opieką a dłuższym okresem życia u osób starszych, jednak możemy tylko spekulować, dlaczego” – powiedział dr David Coall, jeden z naukowców.

Możliwy powód może być głęboko zakorzeniony w naszej przeszłości, ponieważ wtedy „pomoc w opiece nad dziećmi była kluczowa dla przetrwania gatunku ludzkiego”.

W rzeczywistości wnuki korzystają także z czasu spędzonego z dziadkami. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Oksfordzie pokazują, że dziadkowie odgrywają ważną rolę w dobrym samopoczuciu wnuków.

via GIPHY

Co więcej, dzieci z wysokim poziomem zaangażowania dziadków miały mniej problemów emocjonalnych i behawioralnych

Wydaje się, że czas spędzony razem jest korzystny zarówno dla dziadków, jak i wnuków.

Co myślisz o tych badaniach? Czy masz szczęśliwe wspomnienia z czasu spędzonego z dziadkami?

Może Cię zainteresować