Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Dwa warianty COVID-19 u jednej osoby. To pierwszy oficjalnie potwierdzony tego typu przypadek

Pierwszy przypadek zakażenia COVID-19 oficjalnie miał miejsce 17 listopada 2019 roku w Wuhan w Chinach. Od tego czasu wirusem zaraziło się miliony ludzi na całym świecie. Wirusem, który na przestrzeni miesięcy ewoluował, w wyniku czego pojawiały się kolejne warianty koronawirusa. Jeszcze jakiś czas temu nikt nie zakładał, że możliwe jest zarażenie się więcej niż jednym wariantem jednocześnie. Dziś już wiemy, że taki przypadek miał miejsce.

90-letnia Belgijka, która nie została wcześniej zaszczepiona, zmarła na COVID-19 w marcu 2021 roku. Przypadek starszej pani był jednak szczególny. Naukowcy podczas wczorajszej konferencji prasowej poinformowali bowiem, że 90-latce przyszło zmierzyć się z koinfekcją – była zarażona dwoma wariantami koronawirusa jednocześnie. To pierwszy oficjalnie potwierdzony tego typu przypadek.

dwa warianty covid-19 u jednej osoby
Pixabay

Dwa warianty COVID-19 u jednej osoby

Nie wiadomo, jak i kiedy wirusem SARS-CoV-2 zaraziła się 90-letnia Belgijka. Lekarze przypuszczają, że w tym samym czasie miała kontakt z dwiema osobami, które były zakażona dwoma różnymi szczepami koronawirusa – wariantami alfa (brytyjski) i beta (południowoafrykański).

Dwa warianty COVID-19 u jednej osoby. To pierwszy oficjalnie potwierdzony tego typu przypadek
Wikimedia Commons

90-latka była leczona w szpitalu OLV w Aalst pod Brukselą. Już w dniu przyjęcia było wiadomo, że przyczyną jej złego stanu zdrowia jest zakażenie COVID-19, co wykazał pozytywny wynik testu. Z każdym kolejnym dniem kobieta czuła się coraz gorzej. Jej życia nie udało się uratować. 90-latka zmarła po zaledwie pięciu dniach od przyjęcia do szpitala.

Przypadek zmarłej 90-latki postanowiła dokładnie zbadać biolog molekularny Anne Vankeerberghen pracująca w szpitalu OLV w Belgii. Ekspertka wciąż nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co było główną przyczyną piorunującego przebiegu choroby, która doprowadziła śmierci kobiety. Pod uwagę branych jest kilka czynników: podeszły wiek, ogólny stan zdrowia czy koinfekcja.

Dwa warianty COVID-19 u jednej osoby. To pierwszy oficjalnie potwierdzony tego typu przypadek
Pixabay

Podobnych przypadków może być więcej

Przypadek 90-latki to pierwszy, oficjalnie potwierdzony przypadek zakażenia dwoma wariantami koronawirusa. Badacze uważają jednak, że prawdopodobnie jest ich więcej.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl