×

Zdarza Ci się drgać podczas zasypiania? Twoje ciało przekazuje Ci bardzo ważną wiadomość

Czasami ciało ma dziwny sposób przekazywania nam, że coś jest nie tak. Jednym z takich właśnie zjawisk jest drganie przed zaśnięciem. Brzmi znajomo? Nie martw się, nie jesteś jedyny.

Po długim dniu nareszcie znajdujesz się w swoim wygodnym łóżku i jesteś gotowy do spania. Jednak słodkie zasypianie jest zakłócane przez nagłe drganie ciała, które powodują, że zastanawiasz się, co jest nie tak.

Hipnagogiczne szarpnięcia

<a href=pinterest.com">

pinterest.com

Zdaniem naukowców zjawisko to znane jest jako hipnagogiczne szarpnięcia, charakteryzujące się uczuciem opadania, skutkującym drganiem ciała. Niektórymi przyczynami tego zjawiska mogą być: zbyt duże spożycie kofeiny przed snem lub zażywanie niektórych leków, takich jak Adderal i Ritalin. Zjawisko to występuje również u osób nadmiernie wyczerpanych, które natychmiast zasypiają ze zmęczenia. Drgania pojawiają się w wyniku w konsekwencji tego, że mózg nie może nadążyć za fazami snu.

Sugeruje się , że hipnagogiczne szarpnięcia są ostatnimi próbami odzyskania kontroli nad ciałem, gdy zasypiamy. W miarę jak paraliż senny rozwija się, pozostała energia z dnia kumuluje się i pojawia się w pozornie losowych ruchach. Innymi słowy – szarpnięcia są ostatnim oddechem normalnej codziennej kontroli motorycznej.

Chociaż to zjawisko nie jest szkodliwe dla twojego zdrowia, nie jest to również przyjemne doświadczenie.

Może Cię zainteresować