Kategorie Zdrowie

Zdarza Ci się drgać podczas zasypiania? Twoje ciało przekazuje Ci bardzo ważną wiadomość

Czasami ciało ma dziwny sposób przekazywania nam, że coś jest nie tak. Jednym z takich właśnie zjawisk jest drganie przed zaśnięciem. Brzmi znajomo? Nie martw się, nie jesteś jedyny.

Po długim dniu nareszcie znajdujesz się w swoim wygodnym łóżku i jesteś gotowy do spania. Jednak słodkie zasypianie jest zakłócane przez nagłe drganie ciała, które powodują, że zastanawiasz się, co jest nie tak.

Hipnagogiczne szarpnięcia

Zdarza Ci się drgać podczas zasypiania? Twoje ciało przekazuje Ci bardzo ważną wiadomość
pinterest.com

Zdaniem naukowców zjawisko to znane jest jako hipnagogiczne szarpnięcia, charakteryzujące się uczuciem opadania, skutkującym drganiem ciała. Niektórymi przyczynami tego zjawiska mogą być: zbyt duże spożycie kofeiny przed snem lub zażywanie niektórych leków, takich jak Adderal i Ritalin. Zjawisko to występuje również u osób nadmiernie wyczerpanych, które natychmiast zasypiają ze zmęczenia. Drgania pojawiają się w wyniku w konsekwencji tego, że mózg nie może nadążyć za fazami snu.

Sugeruje się , że hipnagogiczne szarpnięcia są ostatnimi próbami odzyskania kontroli nad ciałem, gdy zasypiamy. W miarę jak paraliż senny rozwija się, pozostała energia z dnia kumuluje się i pojawia się w pozornie losowych ruchach. Innymi słowy – szarpnięcia są ostatnim oddechem normalnej codziennej kontroli motorycznej.

Chociaż to zjawisko nie jest szkodliwe dla twojego zdrowia, nie jest to również przyjemne doświadczenie.