×

7 zdrowotnych korzyści, które zyskasz dzięki ucięciu sobie drzemki w ciągu dnia. Wystarczy już 20 minut!

Ludzie, w odróżnieniu od większości zwierząt, w ciągu doby śpią tylko raz. Nie mają w zwyczaju ucinać sobie cyklicznych drzemek co kilka godzin. Niestety nasz sposób funkcjonowania nie wpływa dobrze na organizm. Gdybyśmy zmienili przyzwyczajenia i ucinalibyśmy sobie drzemki, moglibyśmy znacznie poprawić pewne aspekty swojego życia.

7 dowodów na to, że robiąc codzienne drzemki możesz mięć tylko same korzyści:

1. Poprawa humoru na resztę dnia
Serotonina, neuroprzekaźnik odpowiedzialny za uczucia szczęścia, jest uwalniany w dużych ilościach podczas snu. Z tego powodu drzemki są dobrym sposobem na zrelaksowanie się i poprawę nastroju.

2. Zwiększają wydajność pracy
W licznych badaniach zaobserwowano spadek wydajności u osób, które bez przerwy pracowały. W drugiej grupie ludzie wykonywali tą samą czynność z uwzględnieniem 30-minutowej drzemki w trakcie pracy. Ich wydajność znacznie wzrosła, co daje jasny przekaz – godzina snu zaowocuje tym, że będziesz lepiej pracować.

3. Zwiększają Twoją czujność
Jak wynika z badań NASA, 40-minutowa drzemka w ciągu dnia poprawia o 100% czujność. W niektórych przypadkach wystarczy 20 minut na to, aby bardziej się skupić!

4. Zwiększają kreatywność
Leonardo da Vinci ucinał sobie drzemki w ciągu dnia i ograniczał sen w nocy, przez co zwiększał swoją kreatywność. Jak to działa? Mówi się, że gdy się jest wypoczętym, wyostrzają się zmysły.

5. Poprawiasz pamięć
Pamięć robocza angażuje się wówczas, gdy potrzeba dużo uwagi, a działa skuteczniej, gdy jesteś wypoczęty, a robiąc sobie drzemki w ciągu dnia pomagasz jej w tym.

6. Wyostrzają zmysły
Drzemki w ciągu dnia sprawią, że zmysł węchu, smaku, wzroku i słuchu będzie w bardzo dobrej kondycji. Wystarczy przespać się kilka razy po 20 minut, co dla zmysłów znaczy tyle, co całonocny sen. Sam zobaczysz różnicę w słuchaniu muzyki czy jedzeniu wyszukanych potraw.

7. Dbasz o swoje zdrowie
W wielu przypadkach osoby, które nie ucinają sobie drzemki w ciągu dnia, mają podwyższony poziom kortyzolu. Hormon ten związany jest ze stresem, a co za tym idzie może powodować uszkodzenie układu odpornościowego lub zmniejszenie ilości innych niezbędnych hormonów w organizmie.

Może Cię zainteresować