Kategorie Zdrowie

7 zdrowotnych korzyści, które zyskasz dzięki ucięciu sobie drzemki w ciągu dnia. Wystarczy już 20 minut!

Ludzie, w odróżnieniu od większości zwierząt, w ciągu doby śpią tylko raz. Nie mają w zwyczaju ucinać sobie cyklicznych drzemek co kilka godzin. Niestety nasz sposób funkcjonowania nie wpływa dobrze na organizm. Gdybyśmy zmienili przyzwyczajenia i ucinalibyśmy sobie drzemki, moglibyśmy znacznie poprawić pewne aspekty swojego życia.

7 dowodów na to, że robiąc codzienne drzemki możesz mięć tylko same korzyści:

1. Poprawa humoru na resztę dnia
Serotonina, neuroprzekaźnik odpowiedzialny za uczucia szczęścia, jest uwalniany w dużych ilościach podczas snu. Z tego powodu drzemki są dobrym sposobem na zrelaksowanie się i poprawę nastroju.

2. Zwiększają wydajność pracy
W licznych badaniach zaobserwowano spadek wydajności u osób, które bez przerwy pracowały. W drugiej grupie ludzie wykonywali tą samą czynność z uwzględnieniem 30-minutowej drzemki w trakcie pracy. Ich wydajność znacznie wzrosła, co daje jasny przekaz – godzina snu zaowocuje tym, że będziesz lepiej pracować.

3. Zwiększają Twoją czujność
Jak wynika z badań NASA, 40-minutowa drzemka w ciągu dnia poprawia o 100% czujność. W niektórych przypadkach wystarczy 20 minut na to, aby bardziej się skupić!

4. Zwiększają kreatywność
Leonardo da Vinci ucinał sobie drzemki w ciągu dnia i ograniczał sen w nocy, przez co zwiększał swoją kreatywność. Jak to działa? Mówi się, że gdy się jest wypoczętym, wyostrzają się zmysły.

drzemki
OdysseyOnline

5. Poprawiasz pamięć
Pamięć robocza angażuje się wówczas, gdy potrzeba dużo uwagi, a działa skuteczniej, gdy jesteś wypoczęty, a robiąc sobie drzemki w ciągu dnia pomagasz jej w tym.

6. Wyostrzają zmysły
Drzemki w ciągu dnia sprawią, że zmysł węchu, smaku, wzroku i słuchu będzie w bardzo dobrej kondycji. Wystarczy przespać się kilka razy po 20 minut, co dla zmysłów znaczy tyle, co całonocny sen. Sam zobaczysz różnicę w słuchaniu muzyki czy jedzeniu wyszukanych potraw.

7. Dbasz o swoje zdrowie
W wielu przypadkach osoby, które nie ucinają sobie drzemki w ciągu dnia, mają podwyższony poziom kortyzolu. Hormon ten związany jest ze stresem, a co za tym idzie może powodować uszkodzenie układu odpornościowego lub zmniejszenie ilości innych niezbędnych hormonów w organizmie.

drzemki 2
ChelseaJewish
Źródło i fotografie: shareably.net