Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Co zrobić, gdy nie możesz przyjąć w terminie drugiej dawki szczepionki? Rozwiewamy wątpliwości

Jak podają statystyki, liczba osób zaszczepionych na COVID-19 w naszym kraju przekroczyła milion, z czego 150 tys. osób otrzymało już drugą dawkę. Zgodnie z zaleceniami producentów, dwie dawki szczepionki powinny być podane w odstępie trzech tygodni. Co więc należy zrobić w sytuacji, gdy przyjęliśmy pierwszą dawkę, a na drugą, którą mamy przyjąć w wyznaczonym terminie, z różnych powodów nie jesteśmy w stanie się wstawić?

Skuteczność szczepionki

Szczepienia na COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ubiegłego roku. Do dnia dzisiejszego zaszczepiono w naszym kraju blisko milion osób, z czego część jest już po przyjęcia drugiej dawki preparatu, która znacząco podnosi poziom ochrony organizmu przed działaniem SARS-CoV-2. Z danych raportu Agencji Żywności i Leków (FDA) wynika, że przyjęcie pierwszej dawki preparatu przeciw COVID-19 wykazuje skuteczność na poziomie 52 proc., podczas gdy po przyjęciu drugiej dawki poziom ten wzrasta aż do 95 proc. Różnica jest więc diametralna, dlatego też każdy pacjent, który wyraził chęć zaszczepienia, musi przyjąć dwie dawki szczepionki.

Youtube

Czy jest możliwość zmiany terminu podania drugiej dawki szczepionki?

Drugą dawkę szczepionki należy przyjąć w odstępie około trzech tygodni, aby właściwie zadziałała. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy w ciągu tych trzech tygodni wydarzy się coś, co sprawie, że nie będziemy mogli wstawić się na drugą turę szczepienia we właściwym terminie? Dla przykładu, będziemy musieli wyjechać lub dopadnie nas tymczasowa infekcja – na stronie gov.pl czytamy, że „w przypadku cięższej choroby nie należy podawać pacjentowi drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, lecz odczekać do czasu poprawy stanu zdrowia i decyzji lekarza o możliwości podania szczepionki” . Uspokajamy. Szczepienie nie przepadnie, jeśli tylko odpowiednio zareagujemy.

Covid Vaccination Rollouts Projected in the Nearshore | Nearshore Americas

W sytuacji, gdy wiemy, że nie będziemy wstawić się na drugiej turze szczepienia, należy anulować wizytę, zmienić termin (należy poinformować o tym telefonicznie lub bezpośrednio wybrany wcześniej punkt szczepień) lub wybrać inny punkt szczepień jeszcze przed przyjęciem pierwszej dawki szczepionki (nie można zmienić punku szczepienia po przyjęciu pierwszej dawki preparatu).

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: www.youtube.com