Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Rewolucja w szczepieniach. Ogromne udogodnienie dla tych, którzy planują wakacje

Już od tego tygodnia czekają nas zmiany w programie szczepień. Odetchnąć z ulgą mogą osoby, który wybierają się na wakacje i chcą przyjąć drugą dawkę w innym miejscu, niż dostały pierwszą dawkę szczepionki bez względu na to, jakim preparatem były wcześniej zaszczepione.

Zmiany w programie szczepień. Drugą dawkę przyjmiesz, gdzie chcesz i to bez umawiania

Na dzień dzisiejszy wykonano w Polsce blisko 28,5 mln szczepień, z czego pierwszą dawką zostało zaszczepione około 16,6 mln osób. Osób, które oczekuje na przyjęcie drugiej dawki preparatu. W związku z terminem, wielu Polaków uzależniało swoje wakacyjne wyjazdy od terminu szczepień, bowiem na dzień dzisiejszy jest tak, że pierwszą dawkę trzeba przyjąć w punkcie, w którym przyjęło się pierwszą dawkę. Tak też zakładają obecne przepisy – nie można zmienić miejsca podania drugiej dawki preparatu, ale można zmienić termin. Wkrótce ma się to zmienić.

Zmienić będzie można zarówno jedno jak i drugie, przez co planowane wyjazdy nie będą musiały być uzależnione od miejsca szczepień. Krótko mówiąc już od 1 lipca będziemy mogli sami zdecydować, gdzie zostanie podana nam druga dawka szczepionki. Przykładowo będziesz mógł więc przyjąć pierwszą dawkę w miejscu zamieszkania, a drugą będąc na urlopie lub odwrotnie.

druga dawka szczepionki gdzie chcesz
Flickr

Istotne informacje

Ważne, by na szczepienie zabrać ze sobą dokument tożsamości i zaświadczenie o zaszczepieniu pierwszą dawka. W przypadku zaszczepienia drugą dawką w innym miejscu, niż miało to miejsce za pierwszym razem, nie musisz się martwić o zmiany w systemie ani anulowanie terminu w pierwotnym punkcie – zostanie to zrobione automatycznie.

Co więcej, prawdopodobnie nie trzeba będzie się wcześniej umawiać na konkretny dzień lub godzinę, choć ta informacja wciąż nie została oficjalnie potwierdzona. Jeśli tak miałoby to jednak wyglądać, pewne jest, że musiałby upłynąć minimalny okres czasu pomiędzy pierwsza, a drugą dawką szczepionki.

druga dawka szczepionki gdzie chcesz
Wikimedia Commons

Nowe punkty szczepień, czyli szczepienia w galeriach i w aptekach

Punkty szczepień uruchomiono już w dziewięciu centrach handlowych na terenie całej Polski. Znajdziesz je w galeriach: Atrium Mosty w Płocku, Atrium Plejada w Bytomiu, Blue City w Warszawie, CH Karolinka w Opolu, M1 w Markach, Manufakturze w Łodzi, CH Platan w Zabrzu i Plaza Toruń. Szczepionkę można przyjąć również w aptekach bez wcześniejszych zapisów i umawiania. W przypadku aptek podawana jest jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson.

druga dawka szczepionki gdzie chcesz
Flickr

Zmiany wynikają z faktu, że na dzień dzisiejszy szczepionek jest pod dostatek, a rząd chce, aby zaszczepiła się jak największa część polskiego społeczeństwa.

Źródła: www.fakt.pl